Pre domácnosť ako zo škatuľky

Všetci to dobre poznáte. Hodiny strávené nad farebnými katalógmi, následné prechádzky po obchodných domoch, mnohé rady od asistentov predaja a napokon zvažovanie praktickosti každého kusu, ktorý si so sebou vezmete domov. Výber nábytku nie je len obyčajným nákupom.

Nábytok si totiž nevyberáte na týždeň ani na rok. Bude súčasťou vášho domova a často na celý život. Nájde si svoje miesto, svoje využitie a napokon dokonale zapadne do vašej mozaiky dokonalého domova. Ak však chcete zachovať jeho pôvodný vzhľad a dosiahnuť tak aj jeho dlhú životnosť, musíte dbať o jeho starostlivosť. A tú si vyžaduje každý jeden kus špeciálnu.

Vlhčená handra a trocha saponátu určite postačia. Áno, ak chcete dosiahnuť rýchly poriadok, určite vám postačí aj táto klasická technika. So starostlivosťou o nábytok však nemá nič spoločné. Tak, ako sa staráte o spotrebiče v domácnosti, mali by ste občas zvýšenú pozornosť venovať aj vášmu nábytku. Doprajte mu párkrát do roka wellness a on sa vám odvďačí vzhľadom ako novým.

Drevo a drevené povrchy

Spomedzi všetkých druhov dreva je v oblasti nábytkárstva najviac žiadaným dub. Je to najmä vďaka jeho vysokej odolnosti a dlhotrvácnosti. Aj pri dube však platí, že pri zanedbaní stratí svoj vzhľad i vlastnosti, ako napríklad farba a lesk. Strata farby je najčastejšie spôsobená dlhodobým vystavovaním slnečnému žiareniu, pri ktorom drevo postupne bledne. Ak sa rozhodnete prinavrátiť farbu svojmu starému drevenému členovi rodiny, moderným a jednoduchým spôsobom je použitie olejov.

Pri ich výbere si môžete vybrať z troch druhov, a to s bezfarebným, bielym alebo farebným prevedením. Na získanie opätovného tmavšieho odtieňa je vhodný práve farebný olej, ktorý prinavráti drevu zašlý punc. Pri výbere vhodného odtieňa môžete získať aj úplne nový vzhľad nábytku a vdýchnuť mu tak štýl a lesk. Ak si želáte svoj nábytok len oživiť a predĺžiť jeho životnosť, vhodným je bezfarebný olej.

Bielym olejom zas dosiahnete na vašom dreve tzv. mliečny vzhľad, ktorý tiež dodá nábytku nový šat. Takáto starostlivosť však nie je vhodná na pravidelné udržovanie. Ide skôr o jednorazové oživenie dreva. Drevený nábytok je citlivý na vysokú vlhkosť a vodu, preto by každodenná starostlivosť oň mala spočívať len v utieraní prachu čistou a suchou prachovkou. Raz týždenne je vhodné použiť čistiaci prostriedok na báze mydlovej vody a pretrieť jemnou hubkou v smere textúry dreva.

Pri starostlivosti sa vyhnite najmä chemickým čistiacim prostriedkom obsahujúcim silikóny. Nakoľko je drevený povrch voskovaný, spôsobujú jeho vysušenie. Pri správnom udržiavaní však vydrží drevený nábytok mnoho rokov a zachová si svoj pôvodný skvostný vzhľad.

Nábytok s lakovaným povrchom

Tak ako drevo, aj lak potrebuje špeciálnu starostlivosť, ktorá má svoje špecifiká. Na rozdiel od dreva má lak v súčasnosti lepšie využitie, keďže je odolný voči teplu a vlhku. Avšak pre zachovanie týchto vlastností je dôležité dodržiavať niekoľko základných zásad. Najväčším negatívom lakovaného nábytku je nebezpečenstvo poškrabania alebo odstránenia laku. Pri každodennom upratovaní by ste sa teda mali vyhnúť hubkám a handrám s hrubými či ostrými vláknami, ktoré by mohli na nábytku zanechať škrabance.

Nebezpečenstvo predstavuje aj použitie nevhodného chemického prostriedku, ktorý by mohol spôsobiť rozpustenie laku a nenávratne tak povrch zničiť. Čistiace prostriedky na nábytok s obsahom alkoholu, vosku či bieliacich látok radšej vynechajte. Mohli by na lesklom nábytku vytvoriť nežiaduci matný efekt. Nevýhodou lesklého povrchu je, že na ňom vidieť každú smietku prachu, a preto si vyžaduje každodennú starostlivosť. Postačí, ak použijete vlhčenú látkovú handričku. Pri rôznych šmuhách a odtlačkoch stačí využiť teplú vodu s niekoľkými kvapkami citróna a lesk je znova späť.

Rady a tipy od babičky:

  1. Na každodenné utieranie prachu výborne zaberá domáci čistiaci prostriedok, ktorý si jednoducho vyrobíte: 2 lyžice olivového oleja zmiešate s polovicou lyžičky citrónového esenciálneho oleja. Pridáte štvrť šálky bieleho octu a 2 šálky vody. Všetko dobre premiešajte a zmes nalejte do rozprašovača. Pri každom použití zmes dobre pretrepte.
  2. Pri strate lesku lakovaného nábytku dajte pár kvapiek citróna do pol litra svetlého čapovaného piva. Následne leštite jemnou handričkou až do požadovaného stavu.
  3. Najjednoduchším spôsobom na uchovanie tmavej farby dreva je utierať povrch odstátym výluhom z čierneho čaju. Tmavé pigmenty zachovávajú a podporujú jeho prirodzený vzhľad.
  4. Na dosiahnutie prirodzeného lesku dreva skúste zmiešať 4 lyžice olivového oleja a 2 lyžice citrónovej šťavy. Chvíľu nechajte pôsobiť a povrch utrite suchou handričkou.

Fotografia: bigstockphoto

Ohodnotiť článok
[Spolu: 1 Priemer: 5]

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *