Nájdite si to pravé hobby

Žena maľuje na ulici

Mať vlastné koníčky je skvelý spôsob ako sa zabaviť a zrelaxovať. To správne hobby vám nielen že pozdvihne náladu, ale tiež zvýši vašu sebadôveru a pomôže vám znížiť napätie a stres! Existuje množstvo zaujímavých činností, stačí si už len vybrať!

Venujte sa umeniu!

Vravíte si, že na umeleckú činnosť nemáte nadanie? Nevadí! Existuje množstvo umelecky tvorivých aktivít a nik nevraví, že ich musíte robiť len ak máte snahu preraziť a získať uznanie! Koníčky sú predsa najmä od toho, aby sme zabili dlhý čas a nudu, a aby sme sa zabavili či si psychicky oddýchli. Ponúkame vám zopár návrhov, ktoré by vás mohli zaujať. Koniec koncov, ako sa hovorí, za pokus nič nedáte!

Farby & farbičky…

Nemusíte byť profesionálnym maliarom ani natieračom, aby ste si mohli čas od času dopriať zážitok s tejto umeleckej činnosti. Je jedno čo budete maľovať či natierať – pokojne sa pustite do balkónového zábradlia či kvetináčov! Ak máte pred verejnou prezentáciou svojho „umenia“ strach, potom sa skúste vyblázniť na papieri. Nájdite si tiché a dostatočne osvetlené miesto v dome, pripravte si farby, farbičky, pastelky – čokoľvek – a maľujte čo vám na um príde. Nezabudnite, že pri maľovaní sa môžete zašpiniť, tak sa na to aj patrične oblečte. Určite by ste si nechceli pokaziť príjemné chvíle odstraňovaním tušu z obľúbenej blúzky či trička! Bez ohľadu na to, čo nakreslíte, ukážte svoj výtvor „svetu“. Aj keby ste si ho mali len zavesiť na stenu alebo pripnúť na chladničku. Nikdy neviete, koho týmto svojim výtvorom ešte potešíte!

Zábava s obrázkami!

Určite máte každý doma nemalé množstvo starých fotografií. Málokto už dnes fotografie nanovo vyvoláva a v tých starých sa zasa človeku nechce vždy prehrabávať. Čo takto urobiť si vlastný, ručne robený fotoalbum? Kreatívna činnosť tohto typu nielen že pomáha zapájať vašu kreativitu, ale znižuje aj stres. Vlastnoručne vyrobený fotoalbum môže byť aj úžasným darčekom, najmä ak k jednotlivým fotkám spíšete aj nejaké tie zábavné príbehy z dovoleniek či rodinných stretnutí. Neobmedzujte sa ničím – používajte všetky dostupné materiály od papiera, novín, cez textílie až po vlastné ručné výtvory. Kreativite sa medze nekladú! Sama budete prekvapená, ako šikovne si dokážete poradiť a koľko kreativity vo vás drieme!

Vypustite stres – spievajte!

Vravíte, že ste ešte nikdy nevyskúšali karaoke? Nuž potom je najvyšší čas to napraviť! Nikto netvrdí, že musíte ísť okamžite do prvého karaoke baru a strápniť sa tam pesničkou od Bee Gees! Ak máte aspoň trochu pozitívny vzťah k hudbe, čo takto zainvestovať do karaoke mašinky a zopár cédečok? Pozvite k sebe priateľov, ktorým dôverujete a ktorí rovnako ako vy nemajú „žiaden“ hudobný sluch, a pustite sa spoločne do toho! Spev vám pomôže uvoľniť sa a zrelaxovať aj fyzicky. Ak sa necítite na takéto hromadné odhaľovanie sa, potom si pokojne spievajte aj sami – či už v aute alebo sprche. Ak ste za každú srandu, môžete si skúsiť svoje spevácke umenie aj nahrať. Nielen že zistíte, ako na tom v skutočnosti ste, ale možno budete aj príjemne prekvapení a tak trošku pomôžete svojmu sebavedomiu! Podobne prínosné môže byť aj hranie na hudobný nástroj. Ak naň neviete hrať, no vždy vás to k nejakému lákalo – vyskúšajte to! Klavír, gitara či trebárs aj ústna harmonika – nech je to čokoľvek, nezdráhajte sa ničoho! Ak nebudete mať zrovna chuť investovať do drahých kurzov, určite nájdete minimálne nejaké tie knihy pre samoukov!

Hra na spisovateľku? Prečo nie!?

Písanie príbehov – či už dlhých románov alebo len niekoľkostranových poviedok – môže zredukovať stres a primäť vás k prebudeniu vašej mysle a predstavivosti. Podobne ako čítanie, aj literárna tvorba je príjemným únikom od reality a napätia. Na papier môžete dať všetko čo vás trápi, rozčuľuje, skľučuje, či naopak teší a posúva ďalej. Pokojne píšte o tom čo vás baví či čomu sa venujete vo voľnej chvíli – ak ste dobrá v štrikovaní, píšte o možných vzoroch a technikách. Ak ste boli niekde na dovolenke či dlhodobejšom pobyte – podeľte sa o tom s ostatnými. Vaše „poznámky“ sa môžu hodiť aj ostatným a možno ich nimi aj príjemne pobavíte! Písať môžete ručne (na vylepšenie rukopisu) alebo aj na počítači. Virtuálna realita vám pritom ponúka hneď niekoľko možností čo s napísaným textom ďalej robiť. Či svoj text pošlete iba najbližším kamarátom mailom na príjemné pobavenie alebo ho uverejníte na verejnom online blogu pre každého, kto bude mať záujem, je už len a len na vás!

Hľaďte na svet cez hľadáčik

Vonku či vnútri? Cez deň alebo v noci? Ľudia či zvieratá? Neobmedzujte sa! Foťte všetko, čo sa vám zámerne alebo náhodne postaví do hľadáčiku. Postupom času sami zistíte k čomu vás to viac ťahá, a ktoré fotografie sa vám daria viac, a ktoré menej. Možno zistíte, že máte skutočný talent a z vášho hobby sa postupom času vyvinie skutočná profesia, kto vie?! Vami urobené fotografie môžete posielať kamarátom, uverejňovať na rozličných internetových fórach či vlastných online blogoch a ak budú dobré, možno ich dávať svojim blízkym aj ako dary. Rovnako zábavné môže byť upravovanie fotografií v rozličných foto editoroch či vytváranie najrozličnejších koláží. Nech už sa rozhodnete pre čokoľvek, popustite uzdu fantázii a bavte sa!

Fotografia: © BigStockPhoto.com

Ohodnotiť článok
[Spolu: 1 Priemer: 5]

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *