Staňte sa zorbonautkou!

Zorbing, zorba gule na lúke

Veľká nafukovacia guľa s človekom vo vnútri, ktorá sa kotúľa dolu svahom. To je zorb. Je dostatočne bezpečný, ale ešte stále zábavný. Toto hobby garantuje, že o adrenalín nebude núdza!

Ako to funguje?

Podstatou zorbingu je rýchlosť a rotácia. Ste pripútaní uprostred gule, ktorá sa kotúľa niekedy až rýchlosťou 50 km/h, svet okolo vás sa točí…a to všetko s pocitom maximálneho bezpečia.

Základom sú dve veci – zorbová guľa a vhodný terén. Zorbová guľa má priemer približne 3,5 m. Je v nej špeciálnym systémom uchytená menšia guľa. Väčšinou sú z PVC alebo TPU materiálu. Tí, ktorí si chcú vychutnať adrenalínovú jazdu, sa musia pretiahnuť úzkym otvorom do vnútra. Tam sú obsluhou pripevnení bezpečnostnými popruhmi. Ak sú dodržané všetky pravidlá bezpečnosti, už vám nič nebráni a môžete sa kotúľať do…nekonečna.

Ideálny svah má sklon asi 20° a dĺžku 200 metrov. Ak si chcete vyskúšať zorbing, osobne si predtým prejdite terén, po ktorom sa budete gúľať. Uprednostnite podložie, kde svah prechádza do roviny alebo protisvahu.

Veľa ľudí sa bojí, že sa v zorbe povracia. Rotujúca a nadskakujúca guľa vyzerá síce zlovestne, treba si však uvedomiť, že pri jej priemere (väčšinou min. 3 m) sa dole hlavou ocitnete len raz za desať metrov. To nie je až tak veľa.

História zorbingu

Tento nápad patrí Novozélanďanom, rovnako ako bungee jumping. „Duchovným otcom“ zorbingu je Andrew Akers, ktorého inšpirovala Da Vinciho kresba Vitruviov muž. Nehľadel na ňu ako na umelecké dielo, nakreslené podľa zlatého rezu, ale ako na Da Vinciho neuskutočnený nápad – človek uzatvorený v guli. Tak sa asi pred desaťročím zrodil prvý zorb.

Zorbovanie pre každého?

Nie celkom. Zorb nie je práve lacná záležitosť, ale nejde len o to. Vyslovene nevhodné je pre tehotné ženy, epileptikov a ľudí s problémami so srdcom. Gúlať sa vás nepustia ani keď ste pod vplyvom alkoholu alebo iných návykových látok. Takisto ak ste vyšší ako 2 metre alebo naopak, nižší ako 140 cm – bezpečnostné postroje vo vnútri gule by vám boli príliš veľké. Váha je takisto limitovaná. Jeden zorbonaut nesmie mať viac ako 90 kg a dvaja dokopy viac ako 150 kg.

Zorbing na Slovensku

Na Slovensku je viacero miest, kde si môžete zazorbovať. Presný zoznam centier zorbovania pravdepodobne nenájdete, „gúľanie“ si určite môžete vyskúšať v Bratislave – na petržalskej strane Dunajskej hrádze, v Jasenskej doline, v Rajeckej lesnej a vo Vrátnej. Mnohé spoločnosti však ponúkajú možnosť objednať si atrakciu na párty alebo akciu – v cene sú zahrnuté dovoz, montáž a personál.

Rady na záver

Ak ste sa pre zorbovanie rozhodli, máme pre vás niekoľko tipov. Vezmite si športové, priliehavejšie oblečenie. Kontaktné šošovky si môžete nechať, ale okuliare, náušnice a všetky veci z vreciek budete musieť odložiť.

A pokiaľ ide o cenu – jazda pre jednu osobu stojí okolo 25 – 30 €. Pre niekoho málo, pre iného veľa. Ceny sa líšia v závislosti od prevádzkovateľa. Ak si chcete jazdu vychutnať viackrát alebo idete ešte s niekým, 100 € vám stačiť určite nebude. Stojí to však zato!

Fotografia: BigStockPhoto.com

Ohodnotiť článok
[Spolu: 1 Priemer: 5]
Značky:,
1 komentár
  1. andrea

    toto je jedna z najvacsich haluzi aku som zazila 🙂

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *