Ako byť dobrou hostiteľkou?

Jedenie v kruhu rodiny a priateľov

Čaká vás prvá párty či slávnostná rodinná oslava, no máte obavy, aby celej akcii nechýbala kultúra? Netrápte sa! Ponúkame vám zopár užitočných tipov, ako zvládnuť kompletnú prípravu takéhoto spoločenského posedenia!

Prvá návšteva…

Bývate už konečne sama a uvažujete nad usporiadaním párty či menšieho posedenia s priateľmi? Potom uvažujte dvakrát! Pozvať k sebe hostí je jedna vec, druhá je ich aj poriadne pohostiť. Nejde totiž len o otvorenie balíka čipsov a rozlievanie koly! Prvú návštevu si chce tak hostiteľ, ako aj pozvaný zapamätať v tom najlepšom svetle. Aj preto je potrebné všetko dôsledne premyslieť. Ak ide o  významnejšiu udalosť akou je napríklad narodeninová oslava či vianočná večera v kruhu rodiny, jej poriadne naplánovanie je ešte dôležitejšie. Ako teda postupovať?

Urobte si zoznam!

Najlepším a najlogickejším prvým krokom je spísanie zoznamu hostí. Dôležité je nielen vhodne odhadnúť počet hostí, ale aj vybrať tých „najdôležitejších“ v súvislosti s danou príležitosťou. Choďte na to pomaly – zo začiatku stačia aj dvaja či traja ľudia. Nechcete sa predsa hneď uhnať! Navyše, každý dom či byt má svoje priestorové obmedzenia, takže treba myslieť aj na ne! Pozvaní môžu byť kolegovia z práce, priateľky či bývalí spolužiaci, a to v akomkoľvek pomere – je to výhradne na vás. Tu je viac ako samozrejmé, že nemôžete pozvať každého, v tomto ohľade preto musia ísť akékoľvek výčitky bokom! Vy ste organizátor a hostiteľ – vy rozhodujete!

Čo budete servírovať?

V prvom rade zabudnite na predvádzanie sa či súťaženie! Takéto prehnané snahy zvyčajne vyjdú na zmar a vám z toho nekvapne absolútne nič. Základom dobrej oslavy či posedenia je pohoda – tak vašich hostí ako aj vaša vlastná! Je síce dobré mať všetko premyslené, zároveň je však potrebné robiť veci s ľahkosťou. Keď už máte predstavu o osadenstve, napíšte si krátke menu, ktoré by im mohlo chutiť. Bolo by priam trestuhodne hlúpe kupovať kaviár, ak by ho nikto z vašich hostí nemal rád! Preto aj tu opäť, zas a znova platí: v jednoduchosti je krása! V prípade, že sa niektorý z vašich priateľov ponúkne ako dobrovoľný „dodávateľ“ zákuskov, vína či iného občerstvenia – rozhodne jeho ponuku neodmietajte! Ušetríte si tým nielen značné množstvo času, ale aj energiu, ktorá sa vám neskôr ešte určite zíde!

Zožeňte všetko potrebné!

Keď už viete k akej príležitosti sa stretávate, aký bude program, koľko vás bude a čo chcete pripraviť na občerstvenie, treba začať so zháňaním. Okrem potravín budete potrebovať aj množstvo ďalších vecí slúžiacich na úpravu stola ako sú napríklad obrúsky, sviečky či menovky. Samozrejme, nie vždy je potrebné robiť zasadací poriadok. Ak však očakávate viac hostí a chcete sa vyhnúť zbytočnému stresu pri stole, dajte si tú námahu a pripravte si menovky vopred. Navyše, ak ich vyrobíte sama,  môžu byť milým či dokonca vtipným pamätným darčekom pre hostí, a o to milšia pamiatka aj pre vás.

Upratovanie a dekorovanie

Keď k sebe pozývate hostí, očakáva sa, že váš príbytok bude čistý a uprataný. Ak máte veľký dom, nemusíte ho samozrejme upratovať celý. Ak dokážete zabezpečiť, že sa do týchto častí vášho príbytku nik z hostí nedostane, v takom prípade postačí, ak upracete najfrekventovanejšie miestnosti ako sú kuchyňa, obývačka či toaleta s kúpeľňou. Najmä posledné dve spomínané by mali byť dôkladne čisté, ak chcete zachovať dobrý dojem. Celkovú atmosféru umocníte vhodnými dekoráciami, ktoré sa však nemusia obmedzovať len na stôl v jedálni. Pokojne dajte do vstupnej haly vázu so živými kvetmi, do kúpeľne zasa voňavú sviečku či inú drobnosť. Takéto detaily nielenže ulahodia oku návštevníka, no rozžiaria aj váš príbytok a dodajú mu úplne iný rozmer.

Doprajte sebe aj hosťom čas!

Keď už nadišiel deň „D“, je potrebné, aby ste si čas zostávajúci do príchodu hostí efektívne rozdelila na varenie, dokončenie dekoračných prác a vlastnú úpravu. Veď ako by to vyzeralo, keby v upratanom byte príjemne rozvoniavalo jedlo, no hostiteľka by vyzerala ako po 6-hodinovom bežeckom maratóne? Rovnako dôležitý je aj čas určený hosťom. Dovoľte im vychutnávať si jedlo aj atmosféru plnými dúškami a v takom tempe, aké im vyhovuje. Nežeňte ich! Doprajte im aj sebe pokojné posedenie a čas na vzájomnú debatu! Koniec koncov, to je hlavný dôvod vášho stretnutia, či nie?

Fotografia: © BigStockPhoto.com

Ohodnotiť článok
[Spolu: 1 Priemer: 5]
2 komentáre
  1. Janka

    Super článok!

  2. anna

    mat plan je zaklad

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *