Čo viete o Podhájskej?

Do Podhájskej vedú kroky návštevníkov najmä kvôli obľúbenému termálnemu kúpalisku s geotermálnou vodou, ktorá sa pýši priaznivými účinkami na ľudský organizmus. Mnohí si chodia do Podhájskej oddýchnuť, užiť si dovolenku a relax počas celého leta. Viete však o tejto neveľkej obci aj niečo iné?

Z dvoch obcí jedna Podhájska

Obec Podhájska sa ukrýva v okrese Nové Zámky. Hoci nejde o veľkú dedinku, vznikla spojením dvoch predtým samostatných obcí Belek a Svätuša. Hoci tieto dediny mali veľa spoločných kultúrnych aj geografických znakov, každá z nich sa vyvíjala samostatne. Dôvodom ich zlúčenia boli ekonomicko-politické záležitosti ako aj geografická poloha. Pomenovanie Podhájska vystihuje fakt, že sa obec rozkladá pod agátovými a dubovými hájmi.

Termálne kúpalisko Podhájska

Najväčšou a najznámejšou atrakciou Podhájskej je nepochybne termálne kúpalisko Podhájska. Známe termálne kúpalisko poskytuje svojim návštevníkom priestor na rekreáciu a oddych rovnako v letnom, ako aj v zimnom období. Kúpalisko navštevujú nielen slovenskí turisti, ale aj ľudia z Maďarska, Čiech, Rakúska a iných krajín. Ak tam smerujú aj vaše výletnícke kroky, nezabudnite si zarezervovať aj ubytovanie. Podhájska vás určite príjemne prekvapí.

V čase letnej sezóny majú návštevníci možnosť využívať deväť bazénov a tobogan. Súčasťou kúpaliska je aj welness centrum.

Z histórie kúpaliska

Úplne prvý vrt sa v Podhájskej realizoval v roku 1973, pričom išlo o výskum zameraný na vyhľadávanie hypertermálnych vôd v Západných Karpatoch. Pôvodne bol zámer použiť vodu z vrtu ako vykurovacie teleso pre skleníky. Nakoniec zistili, že by vďaka tejto vode mohli získať z rekreačného hľadiska značný význam. Miestni obyvatelia svojpomocne vybudovali v lokalite vrtu jeden veľký a jeden malý bazén. Postupne sa vybudovali ďalšie bazény, bufety, reštaurácie i ubytovacie zariadenia až na dnešnú úroveň.

Fotografia: © bigstockphoto

Ohodnotiť článok
[Spolu: 2 Priemer: 5]

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *