Osvetlenie pracovne: Aké sú možnosti?

V súčasnosti pracuje čoraz viac ľudí z domu. Pracovné miesto je v takom prípade možné vytvoriť zo samostatnej izby alebo si vyčleniť pracovný kútik v rámci existujúcej miestnosti, najčastejšie obývačky. Poradíme vám, aké sú možnosti pri osvetlení miesta na prácu, nielen čo sa týka výkonnosti, ale aj dizajnu.

Pri pracovnom stole sedíme väčšinu dňa. Vhodné svetlo pomôže predísť zdravotným problémom s očami alebo bolestiam hlavy. Na výber máte dva farebné tóny svetla – teplejšie žlté a chladnejšie modré. Je len na vás, ktoré vám viac vyhovuje. Dôležitejšie je to, aby boli dostatočne osvetlené veci, ktoré potrebujeme k práci, teda klávesnica a pracovné pomôcky.

Koľko lúmenov?

Pri výbere pracovného osvetlenia treba myslieť na dostatočný výkon. V minulosti ste sa určite stretli s počtom wattov. Dnes treba sledovať lúmeny, ktoré označujú svietivosť. Štandardnú žiarovku, ktorá kedysi mala 40 wattov, nahrádzajú LED svietidlá, ktoré si vystačia so štyrmi až piatimi wattmi. Dôležitejší údaj o výkonnosti svietidla je dnes v lúmenoch. Stolová lampa by mala mať ideálne od 150 do 200 lúmenov.

Aký typ?

Vybrať si môžete nástennú lampu, stropné svietidlo alebo stolovú lampu. Dôležitejšie však je umiestnenie svietidla, aby ste si pri práci netienili. Najpraktickejšia je pri práci stolová lampa, ideálne aj s ohýbaním, aby ste dopad svetla mohli prispôsobiť svojim potrebám. Výhodou nástennej lampy je to, že nezaberá veľa miesta, preto sa hodí do malých priestorov. Treba však myslieť na to, že úlohou takéhoto svetla je často len dotvoriť atmosféru v miestnosti a nemusí byť postačujúca. Ideálne je typy osvetlenia v pracovni kombinovať.

Aký dizajn?

Pri voľbe osvetlenia treba v neposlednom rade myslieť na dizajn. Je dôležité, najmä ak máte pracovný kútik v obývačke, aby dizajn pracovného svetla ladil so zvyškom miestnosti. Na trhu je dostupné množstvo lámp v rôznych prevedeniach, preto nie je náročné vybrať si. Obľúbené sú najmä vintage svietidlá, ktoré na prvý pohľad pôsobia retro, avšak sú vyrobené z materiálov podľa aktuálnych trendov.

Fotografia: © bigstockphoto

Ohodnotiť článok
[Spolu: 1 Priemer: 5]

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *