Operácia zeleného zákalu je dnes rýchly a bezbolestný zákrok

Očných diagnóz je viac než dosť a bežný človek sa v nich orientuje iba ťažko. Čo to zachytí z rozhovoru svojich blízkych, inokedy si zase prečíta pár viet v časopisoch, médiách, no nikdy to nie je v takej miere aby dokázal pochopiť o čo vlastne ide. Potom dochádza k nechcenému zmiešavaniu niektorých akoby príbuzných diagnóz, no a vtedy je len kúsok k rôznym fámam a dezinformáciám.

Medzi takéto diagnózy patrí aj zelený zákal, odborne tiež nazývaný glaukóm. Takto postihnutému človeku vplyvom vnútroočného tlaku dochádza k nenávratnému postupnému poškodzovaniu zrakového nervu. Ak sa tento stav včas nezachytí a dostatočne nelieči, môže dôjsť u pacienta až k trvalej slepote.

Zelený zákal je typický pre vyšší vek, najčastejšie sú nim teda postihnutí seniori, no keďže niektoré jeho formy sú dedičné, môže sa vyskytovať aj u mladších vekových kategóriách. A taktiež je zelený zákal i sprievodným javom niektorých ochorení ako je napríklad diabetes mellitus, ochorenie ciev, vysoký krvný tlak a iné.

Nebezpečenstvo zeleného zákalu spočíva v jeho pomalom, nenápadnom a bezbolestnom nástupe. Preto aj na celom svete trpí týmto ochorením niečo na šesťdesiat miliónov ľudí a len nejaká časť z tohto množstva podstúpila odbornú liečbu. No a počet ľudí, ktorí oslepli v dôsledku neliečenia sa odhaduje až cez osem miliónov.

Základným ukazovateľom je hodnota vnútroočného tlaku

Vnútroočný tlak sa pohybuje u zdravého jedinca v rozmedzí od 10 do 21 mmHg s kolísavou odchýlkou 5 mmHg. No a ten zvýšený je každý dlhodobo nameraný nad túto hranicu. Reálne tento zvýšený vnútroočný tlak spôsobuje tekutina vo vnútri oka, ktorá za normálneho stavu priteká a odteká.

Za chorobného stavu jej jej odtekanie problematické. Ako ale takýto zvýšený vnútroočný tlak subjektívne pociťuje pacient? Predovšetkým má pocit že sa mu zúžil zorný uhol, má dojem straty periférneho videnia. Taktiež si uvedomuje zmenu ostrosti a kontrastu pozorovaného predmetu. Rovnako je akoby viac citlivý na zmenu intenzity svetla. No a posledným príznakom môže byť aj náhla a dočasná slepota, takzvaný glaukómový infarkt. Zelený zákal má niekoľko foriem.

Prvá sa nazýva ako primárny glaukóm s otvoreným uhlom. Ten vzniká vtedy ak je odtok tekutiny príliš pomalý, čo spôsobuje nárast vnútroočného tlaku. Veľakrát jeho progresia nebýva sprevádzaná subjektívnymi ťažkosťami a tak býva diagnostikovaný až v skutočne pokročilo štádiu. Ide aj o najčastejšie sa vyskytujúci druh zeleného zákalu.

Druhá forma bola pomenovaná ako primárny glaukóm s uzatvoreným uhlom. Ten sa objavuje vtedy ak sa uhol medzi rohovkou a dúhovkou podstatne zúži, prípadne celkom uzavrie v dôsledku čoho vnútroočná tekutina odteká iba s námahou. Tento fakt spôsobí náhly nárast zvýšenia tlaku v oku. Vtedy postihnutý človek pociťuje náhlu bolesť hlavy na jednej strane, nevoľnosť a videnie kruhov okolo svetiel.

Tretia forma je vrodený glaoukóm a vzniká pri narodení a najviac sa vykytuje v rozvojových krajinách.

Ak nezaberú kvapky, príde na rad operácia

No a nakoniec sa hovorí o sekundárnom glaukóme, ktorý vzniká ako následok iných vnútroočných ochorení. Inak vnútroočný tlak, ktorý je zvýšený sa sám osebe ešte za glaukóm nepovažuje, pretože nemusí automaticky spôsobovať zmeny na nervoch očnej sietnice.

Ako prebieha liečba zeleného zákalu? Pri ľahkej, nastupujúcej forme pomôžu očné kvapky znižujúce očný tlak a súčasne regulujú prívod a odtok komorovej tekutiny. Nič, čo by sa nedalo zvládnuť, avšak tu je potrebné pripomenúť, že prísne a presné dodržiavanie predpísaných kvapiek je alfa a omega úspešnosti takejto liečby. Obzvlášť ak sa musia aplikovať viaceré druhy kvapiek.

Taktiež je dôležitá kontrola a spolupráca s očným lekárom. Ak nie je možné takouto neinvazívnou metódou dosiahnuť požadovaný výsledok, prichádza na rad chirurgický operačný zákrok. Trabekulektómiou, lebo tak sa ten zákrok odborne nazýva, vytvorí malý otvor medzi prednou komorou oka a bielkom, ktorým sa umožní odtok komorovej vody, či vnútroočný tlak klesne.

Každý operačný zákrok si vyžaduje adekvátne prípravu

Čo je zelený zákal, koho a prečo postihuje a ako sa lieči zelený zákal sme si povedali, nakoniec nám zostáva ešte poskytnúť pár informácií, čo musí človek, ktorý ide podstúpiť operačný zákrok tohoto druhu pred a po ňom absolvovať. Budúci pacient najprv navštívi očnú kliniku, kde sa mu vykoná komplexné predoperačné vyšetrenie. Objedná sa naň telefonicky, mailom alebo prostredníctvom online formulára. A z čoho sa skladá takéto vyšetrenie? V prvom rade lekár sa bude snažiť získať čo najviac informácii o pacientov, a teda o jeho životnom štýle, zvykoch záľubách, potrebách a samozrejme aj to, čo vlastne od predpokladanej liečby očakáva. Potom sa pristúpi k vyšetreniu zrakovej ostrosti, zmeraniu výšky vnútroočného tlaku, kontroly očného pozadia, plus nejaké tie špecializované vyšetrenia.

Celá táto procedúra trvá približne dve hodiny. Na základe takto získaných výsledkov sa rozhodne, aká operačná metóda bude pre pacienta tá najvhodnejšia. Jedno dôležité upozornenie. Počas vyšetrenia sa musí takzvane rozkvapkať zreničky, čo spôsobuje počas troch až štyroch hodín zhoršené videnie na blízko. Kvôli tomu nie je vhodné odchádzať z vyšetrenia domov vlastným autom, ale treba poprosiť svojich blízkych, či priateľov

 Po operačnom zákroku je pochopiteľne dôležité kontrolovať jeho úspešnosť a taktiež aj proces hojenia. Kedy treba prísť na kontrolu a v akých intervaloch v nich pokračovať, tak to lekár stanoví individuálne. Takže ak máte dojem, že trpíte zeleným zákalom kľudne sa objednajte na bezplatnú konzultáciu. V najlepšom prípade sa táto diagnóza vylúči a v tom najhoršom bude úspešne odstránená.

Fotografia: © Skitterphoto/pixabay

Ohodnotiť článok
[Spolu: 1 Priemer: 5]

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *