Tohtoročné novinky zo sveta televízorov nenechajú nikoho chladným

Do Las Vegas, kde sa na začiatku tohto roku konala výstava spotrebnej elektroniky, zavíta z bežných Slovákov iba málokto. Nečudo, je to príliš ďaleko, a tak len  zopár šťastlivcov vzhliadne ten úchvatný svet všakovakých noviniek v priamom prenose. No a pre tých ostatných neostáva nič iné, iba si počkať na to, kedy sa objaví v nejakom médiu reportáž z tohto podujatia.

No a jedna z nich je práve táto, ktorú sa akurát chystáte prečítať. Podľa našich skúseností sa laická verejnosť najviac zaujíma o novinky zo sveta televízorov, a tak sme sa tomuto trendu prispôsobili aj my v redakcii. Najviac pozornosti si na spomenutej výstave zaslúžil takzvaný rolovateľný televízor od juhokórejskej firmy LG. O rolovateľnosti ste už v minulosti určite iste počuli, no tentokrát nejde iba o vývojovú verziu s cieľom ohúriť verejnosť, ale o seriózny predajný výrobok, ktorý sa bude dať kúpiť v obchode, a ktorý posunie pozeranie digitálnej televízie do nových rozmerov.

Ráčite rolovateľný televízor s viacerými funkciami?

Konkrétne pri vystavenom modeli SIGNATURE OLED 65R9 ide o televízor s uhlopriečkou 65“. Ten sa roluje do troch pozícií: Full View, Line View a Zero View. Prvá znamená kompletné rozvinutie televízora, druhá zobrazí nejakú užitočnú funkciu ako napríklad hodiny, no a tretia predstavuje úplné zvinutie do ochranného obalu. Výrobca garantuje 55 000 zrolovaní, čo by mohlo v prepočte vychádzať na 22 ročnú životnosť. Vôbec nie zlé, akurát, že trošku sme sa zamysleli, kde sa bude spotrebná elektronika nachádzať za tie roky. Či nebude, dnes tak ospevovaná technológia považovaná akurát tak do múzea, ktohovie.

Dokonalý obraz sa snúbi s dokonalým zvukom

Ako je to ale so srdcom televízora? Uvedený model riadi, ak to tak môžeme povedať, procesor Alpha 9 Gen 2, ktorý má na starosti spracovanie obrazu a zvuku. Pochopiteľne, súčasťou je aj schopnosť vylepšenia starších generácií formátov sledovaných programov a taktiež aj hlasoví asistenti pochádzajúci od Amazonu a Google. Keďže aj zvuk je niečo, čo predáva televízor, tak v televízore od LG nájde zákazník 4. 2 audio systém s podporou Dolby Atmos. Súčasťou výbavy bude možno niekedy v budúcnosti aj bezdrôtový subwoofer, kvôli zvýrazneniu basových frekvencií.

Všetko pekné ale tá horibilná cena

Úplnou novinkou vraj bude podpora Apple HomeKit a AirPlay 2. Na základe toho sa budú dať púšťať z televízora pesničky z iTunes alebo z podobných zdrojov. Čo ale znamená to veľké R v názve. LG tvrdí, že Revolution a súčasne Redefinition, čo sa dá voľne preložiť ako „Veľká zmena“. Každopádne si za takúto zmenu nechá LG aj pekne zaplatiť. Predajná cena sa má totiž pohybovať na úrovni niekde medzi 10 000 až 15 000 eur. Uvidíme teda, či tomu bude zodpovedať aj spokojnosť zákazníkov.

Samsung je na to s kvalitou rovnako

Poďme ale do reality, pretože povedzme si úprimne, kto zo slovenských zákazníkov obetuje takú hordu peňazí. Skôr by sme dali preto do pozornosti niečo od Samsungu. Napriek tomu, že v Las Vegas bol vystavený televízor s uhlopriečkou až dva a pol metra, výrobca prisľúbil dodať na trh kusy aj s menšími rozmermi. Tieto dostali názov Quantum Q900, čo je v podstate vynovená staršia séria televízorov s rozlíšením 8K. Samsung však pripravil aj inovácie technológie QLED 8K, avšak tá sa dotkla iba srdca televízora v podobe asistentky Bixby, no taktiež aj Amazon Alexa, Google Assistant a Siri. Ako je na tom Samsung s cenou? Odhad vraví o 15 000 eur.

Japonci nikdy nebudú hrať druhé husle

Do tretice vám upriamime pozornosť na výrobok pochádzajúci taktiež z východnej strany našej zemegule, od japonskej firmy Sony. Ide o televízor s názvom XBR-98Z9G s priam gigantickou obrazovkou s dĺžkou dva a pol metra. Japonci podobne ako v prípade LG a Samsungu vsadili na rozlíšenie 8K. Ani nemohli inak, pretože veľkosť obrazovky by pri staršej technológii 4K asi nikoho neuchvátila. Výsledok je priam bombastický, šestnásťkrát detajlnejšie než štandart Full HD, ktorý kraľuje vo väčšine domácnostiach. Ako ale isto všetci už veľmi dobre viete, tak televízor s takýmto rozlíšením potrebuje aj rovnako kvalitný film, či priamy prenos, čo nie je vždy zatiaľ samozrejmosťou. Cena za XBR – 98Z9G je znovu nad naše pomery, okolo 8000 eur.

Čo nevidieť sa dočkáme prekvapenia

Na záver niečo skutočne novátorské a súčasne čo by naozaj vhodné do našich obývačiek. Spomínaná technológia so základom LED používajú takzvané organické diódy, ktoré vyžadujú dostatočné podsvietenie, aby bol obraz ako tak prirodzený. Naopak, systém microLED ja postavený na neorganických diódach, no a tie si vystačia bez podsvietenia, takže obraz ja za každých okolností tip top. Práve Samsung  priviezol do Las Vegas koncept takéhoto riešenia s názvom The Wall. A prečo práve len koncept? Zatiaľ sa neuvažuje o masovom predaji, i keď odborníci vravia, že je to iba otázka času, kedy microLED spôsobia skutočnú revolúciu v bežných domácnostiach.

Fotografia: bigstockphoto

Ohodnotiť článok
[Spolu: 1 Priemer: 5]

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *