Stop príležitosti: Alkoholu

Hovorí sa, že zakázané ovocie najlepšie chutí. Deti vidia rodičov piť alkohol, prečo nemôžu aj oni? Rodičia povedia to nemôžeš to je iba pre dospelých, no príde vyšší vek a už ich na oslavách núkajú prípitkami, zdá sa vám, že je to je v poriadku?

Mladé telo nie je pripravené vysporiadať sa s alkoholom, tak ako dospelý človek. Aj príležitostné pitie alkoholu u detí zvyšuje riziko ochorenia pečene a nervového systému, schopnosť pečene odbúrať alkohol nie je totiž v detskom veku dostatočná. Kde je potom chyba? Deti, aj keď sú malé by mali vedieť pravdu – že alkohol je nebezpečný. Vystríhať deti, a zakazovať im je ako keď poviete, nestúp do tej kaluže. Čo spraví dieťa? Prirodzene presný opak, jednoducho chce ten pocit zažiť a čo je zakázané je o to lákavejšie.

Povedať nie, je ľahké!

Hovoriť deťom nie, je jednoduché, ale nájsť si čas a dookola im zdĺhavo vysvetľovať, aké je pre nich nebezpečné piť alkohol…, čo všetko spôsobuje, je jediný účinný spôsob a správna cesta. Určite sa vám to vyplatí, nič predsa pri výchove detí nerobíme nadarmo.

Krok za krokom na dno

Pitie alkoholu v detskom veku nemusí skončiť iba pri alkohole, práve alkohol je prvým krokom k skúšaniu iných vecí a v neskoršiemu prechodu aj na ľahké či tvrdé drogy.

Zákony deti a mládež chránia

Áno, zákony deti chránia, pretože veková hranica, pod ktorú sa nesmie podávať alkohol mladistvým a deťom je 18 rokov. Zákon definuje, že medzi alkoholické nápoje patria: liehoviny, destiláty, víno, pivo a iné nápoje, ktoré obsahujú viac ako 0, 75 objemového percenta alkoholu. V zákone je takisto ustanovené, že „maloleté osoby do 15 rokov sa nesmú zdržiavať bez dozoru svojich zákonných zástupcov po 21.00 hodine na verejne prístupných miestach, v ktorých sa podávajú alkoholické nápoje.“

Kde je pes zakopaný

Pravidlá a zákony sa musia dodržiavať, kam ale zákon nevidí sú práve domácnosti, súkromné párty, oslavy, večierky, kde dochádza najčastejšie k porušovaniu pravidiel. A vinníci sú… rodičia. Do výchovy detí zákon nevstupuje, preto musia rodičia sami vedieť, čo je správne hneď od začiatku. Ísť príkladom je najlepší spôsob učenia. Dieťa potrebuje vzor, model podľa ktorého sa vie orientovať. A ak zistíte, že vaše dieťa pije a je na alkohole a drogách závislé je vo veľa prípadoch už neskoro začať s výchovou.

Fotografia: © bigstockphoto

Ohodnotiť článok
[Spolu: 1 Priemer: 5]

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *