Vôňu knihy nenahradíte

Pracujete denne osem hodín za počítačom, vaše oči už ďalej nevládzu a vy im večer za odmenu darujete ďalšie minimálne tri hodiny pred televízorom? Gratulujeme, nie ste jediná! No takýmto spôsobom budete mať o chvíľu namiesto dvoch očí štyri.

Máte na výber

Kedy naposledy ste chytili do rúk knihu a zasvätili jej pekný večer s čajom v ruke? Dávno, však? Možno práve teraz prišiel ten správny čas ponoriť sa do osudov niekoho úplne iného, možno neskutočne odlišného od vás, či niekoho, kto je až tajomne podobný vášmu ja. Musíte si však precízne vybrať tú správnu knihu. Nemali by ste súdiť podľa obalu, no v knižnici či obchode prvé strany snáď čítať nebudete.

Možno vám pomôžu internetové recenzie alebo zadné strany obalov kníh, kde je vybraný úryvok. Opäť platí pravidlo prvého dojmu. Ak vás kniha nezaujme po prvej kapitole alebo desiatich stranách, nemá to význam. Sú aj výnimky, no v tom prípade je treba sa cez nezáživný úvod krvopotne prehrýzť k chutnému jadru.

Historický román či sci-fi

Je len na vás, aký typ knihy, veľkosť či obsah si vyberiete. Zásadou je, nemali by ste nasilu čítať to, čo vás nezaujíma. Vtedy si zbytočne vybudujete odpor aj k iným, kvalitným a zaujímavým knihám. Ak si naozaj neviete rady a potrebujete pomôcť, spýtajte sa kamarátok, možno vám dajú nielen dobrý tip, ale vám rovno požičajú knihu.

V dnešnej dobe je veľa možností, ako sa dopracovať ku knihe. Tou najjednoduchšou (samozrejme, aj najdrahšou) je ísť do obchodu a jednoducho si ju kúpiť. Druhou možnosťou sú knižnice, no tie však nie sú pre každého. Nie všetci znesú špinavé obaly a potrhané stránky, preto skúste využiť svojich známych.

Na Slovensku je v tejto chvíli mnoho začínajúcich či viac skúsených autorov s niekoľko ročnou praxou v písaní. A že nie sú o nič horší ako zahraničný spisovatelia, o tom by ste sa mali presvedčiť aj sami. Príbehy z domáceho prostredia vás možno zaujmú viac, pretože sa budete vedieť vcítiť do každodenných situácií a osudov hlavných hrdinov.

Čítajte

Ak vás kniha pohltí, ak sa od nej neviete odtrhnúť, ak nevnímate svet naokolo, ak pri čítaní nemáte pojem o čase, vybrali ste si správne! Ak sa ráno zobudíte, nestihnete si ani umyť zuby a už siahate po ďalších stránkach príbehu, opäť správna voľba!

Momentálne je knižný trh taký rozsiahly, že je naozaj z čoho vyberať. Možno vás knihy unesú tak, že budete čítať aj v MHD.

Fotografia: © bigstockphoto

Ohodnotiť článok
[Spolu: 1 Priemer: 5]

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *