10 tipov ako správne napísať životopis
Prvým míľnikom na ceste „do práce“ je profesionálne napísaný životopis! CVčko je vašou vizitkou a prvým stretom s potenciálnym zamestnávateľom. So životopisom môžete urobiť výborný prvý dojem alebo sa odpísať skôr ako vôbec dostanete šancu prejaviť sa.
1. Vzhľad životopisu je prvoradý. Ak idete na pohovor bez predošlého posielania životopisu, určite nezabudnite na kvalitu a čistotu papiera. Špinavý, pokrčený životopis vytlačený na nekvalitnom papieri výrazne znižuje vaše šance. Dbajte na formálnu úpravu, nie je nič horšie ako už na pohľad rozhádzaný životopis, kde ide všetko iným smerom. Rovnako si dajte záležať na type a veľkosti písma, zvoľte osvedčenú klasiku Arial alebo Times New Roman, veľkosť písma 12. Okrem toho, určite nezabudnite na chronológiu životopisu.
2. Na začiatku uvádzame osobné údaje v tomto poradí: meno, priezvisko, dátum narodenia, bydlisko, telefónny kontakt, e-mail. Uvedomte si, že osobné údaje nie sú gro vášho životopisu, preto ich zbytočne nerozpisujte. Niekedy je lepšie neuvádzať ani dátumu narodenia, pretože personalisti, aj keď by to robiť nemali, sú nevedome ovplyvnení a náchylní k vekovej diskriminácii.
3. Po osobných údajoch nasleduje vzdelanie, začína sa od najvyššieho stupňa po najnižší. Údaje o základnej škole neuvádzajte. Vždy uveďte presný názov školy, adresu, odbor, zameranie, interval štúdia – odkedy dokedy ste študovali a dosiahnutý titul alebo získaný diplom. Do životopisu uvádzajte aj nedokončené štúdium.
4. Doplnkové vzdelanie, v tejto sekcii uvádzate prehľad všetkých špeciálnych kurzov, ktoré ste absolvovali. Ich postupnosť je rovnaká ako pri vzdelaní, začína sa najnovším kurzom.
5. Pri písaní pracovných skúsenosti, začínajte najčerstvejšími, až potom uvádzajte staršie pracovné skúsenosti. Ak máte veľa pracovných skúseností tipu: brigáda, týka sa to hlavne študentov, nevypisujte tam všetky. Vyberte tie najdôležitejšie, ktoré ste robili najdlhšie. 30 brigád za 5 rokov by nepôsobilo dobre.
Nespomínajte všetky pracovné skúsenosti. Personalistov zaujíma hlavne to, čo ste robili v posledných desiatich rokoch, takže zdôraznite najdôležitejšie predchádzajúce pozície. V žiadnom prípade nespomínajte prečo ste opustili predošlé zamestnania. Zamerajte sa skôr na úspechy, ktoré ste dosiahli: zväčšenie objemu obchodov, zvýšenie návratnosti, získané odmeny.
6. V ďalšom kroku píšete jazykové znalosti, uveďte všetky jazyky, ktoré ovládate a v akom stupni(základy,…). Stupeň znalosti si radšej neprilepšujte lebo sa môže stať, že pri pohovore si vás preskúšajú.
7. Pomaly sa blížime k záveru. Po cudzom jazyku nasledujú počítačové a iné znalosti. Ak ovládatešpeciálne programy, MS Office, Internet, na akej úrovni. Ak ste držiteľom vodičského preukazu, uveďte vodičskú skupinu a môžete spomenúť aj ako dlho ste vodičom, prípadne koľko máte najazdených kilometrov.
8. Na záver sa uvádzajú vlastnosti a záujmy, špeciálne zručnosti a schopnosti. Píšte sem hlavne také, ktoré aspoň čiastočne súvisia s pozíciou, o ktorú sa zaujímate.
9. Neklamte, nikdy v životopise neuvádzajte prikrášľujúce informácie, ktoré sú klamlivé. Môže sa vám stať, že zamestnávateľ si bude údaje overovať.
10. K životopisu neprikladajte žiadne iné prílohy, iba tie, ktoré od vás žiadajú. Životopis musí byť jasný, stručný, ideálne v rozsahu jednej A4, výstižný a zaujímavý.
Fotografia: © BigStockPhoto.com