Posvätná krava: Tabu hinduistov?

Viera v posvätnosť obyčajného hospodárskeho zvieraťa sa zdá byť v 21. storočí viac ako hlúpa. Najmä ak západný svet z plných pľúc kričí: „Zjedz ho!“ Ako sa však zdá, India má vlastný názor na to, čo je hlúpe a čo nie! Skrátka iná kultúra.

Posvätnosť či kultúrne tabu?

Veci nie sú vždy také romantické, ako sa na prvý pohľad zdajú. Platí to aj v prípade indických kráv, u ktorých možno hovoriť skôr o kultúrou vypestovanom alimentárnom tabu, ako o skutočnej posvätnosti. Tak alebo tak, kravy v Indii žijú o čosi dlhšie, za čo môžu vďačiť predovšetkým hinduizmu. Hoci voly a býky bývali v starovekej Indii bežnými obetnými darmi pre bohov a jedenie ich mäsa bolo povolené, zabíjanie kráv bolo zakázané. V minulosti boli totiž kravy častým darom pre brahmanov – kňazov z vysokých kást. S následným rozvojom hinduizmu a najmä presvedčením, že zabiť kravu je to isté ako zabiť brahmana, došlo postupne k úplnej mäsovej abstinencii. Tá má však dnes okrem náboženských, aj viaceré praktické dôvody.

Užitočnejšia živá, ako mŕtva

V mnohých prípadoch býva náboženské presvedčenie v rozpore s akoukoľvek logikou. Čo sa však týka indickej posvätnej kravy, logických argumentov prečo ju udržovať pri živote je oveľa viac, ako tých náboženských. V prvom rade ide o faktor ekonomický: samotné zabitie zvieraťa, či už pre náboženské rituály alebo „len“ kvôli vzácnemu hosťovi, je finančne veľmi nákladné a málokto si ho môže dovoliť. Na druhej strane, aj keby všetci mäsiari sveta pracovali zadarmo, živá krava je oveľa užitočnejšia ako mŕtva. Aj vy sa pri predstave podvyživených indických detí chytáte za hlavu a rozmýšľate, aký úžitok už len môže mať živá vychudnutá krava pasúca sa popri ceste pred šťavnatým hovädzím steakom na tanieri? Nuž, či chcete alebo nie, predsa len má. Pre Indov určite.

Krava pre nich totiž nepredstavuje len zdroj mäsa, ale najmä mlieka a mnohých ďalších produktov, ktoré sa dajú z neho vyrobiť. Indovia tak okrem konzumácie tejto životodarnej tekutiny, na ktorej sú odchované ich vlastné deti, vyrábajú aj tvaroh a prepustené maslo (označované aj ako ghee). Mlieko je zároveň životne dôležité pre mladé teľce, ktoré predstavujú pre rodinu jej budúce zdroje obživy. Kým kravy dávajú mlieko, voly a býky sú zasa nenahraditeľnou posilou pri každodenných poľnohospodárskych prácach ako sú orba pôdy či vydupávanie obilia. Rovnako tak slúžia aj na prepravu ľudí. Okrem mlieka a fyzickej sily týchto zvierat slúži Indom aj ich moč a hnoj. Okrem ich bežného využitia ako kompostu, sa vysušené exkrementy používajú aj ako palivo a kurivo, životne nevyhnutné počas indických zím.

Žiadny fanatizmus!

Život v Indii nie je jednoduchý, a to platí aj pre kravy! Napriek posvätnosti tohto zvieraťa je veľmi ťažké nájsť v Indii také, ktoré by to svojim zovňajškom aj dokazovalo. Väčšina indického dobytka je totiž v úbohom stave: tisícky vychudnutých a zanedbaných kráv sa túla po uliciach a vyžiera odpadkové kontajnery. Ich posvätnosť sa prejavuje v čomsi inom: úcte, ktorú ľudia prechovávajú k ich produktom. Pri rituáli „titlak“ sa napríklad používa kravský hnoj, ktorým sa robí rituálne znamenie na čele pomazaného. Svätú úctu preukazujú týmto zvieratám aj počas sviatku „Gopastami“, ktorý sa slávi každý rok. Kravy sú v tento deň rituálne umývané a zdobené v chrámoch, pričom sú im dávané dary v nádeji, že život, ktorý symbolizujú, bude naďalej pretrvávať.

USA kritizuje, India zotrváva!

Posvätná úcta Indov k hovädziemu dobytku sa nepáči najmä Amerike. Tá tvrdí, že India si za zúfalú situáciu v krajine môže sama predovšetkým kvôli tvrdošijnému uctievaniu kráv. Podľa Američanov by konzumácia hovädziny mohla vyriešiť závažné problémy s podvýživou, ktorým India každodenne čelí. Ako to však často býva, väčšinový názor nie je vždy aj ten najsprávnejší. Ako jedna z mála na to poukázala americká spisovateľka Frances Moore Lappeová, ktorá vo svojej knihe „Diet for a Small Planet“ píše: „Z každých 16 libier obilia a sóje slúžiacich na výkrm amerického dobytka, sa nám na tanier vráti len jediná libra mäsa. Zvyšných 15 libier je pre nás nedostupných.“ Ako je teda vidieť na týchto jednoduchých číslach, vegetariánstvo by sa Amerike vyplatilo, a to nielen kvôli úspore!

Fotografia: © bigstockphoto

Ohodnotiť článok
[Spolu: 1 Priemer: 5]

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *