Charizmatická Praha je ten správny tip na výlet

Máte chuť si niekam vyraziť? Nie príliš ďaleko, a nie niekam, kde je všetko opozerané? Odporúčam hlavné mesto Českej republiky. Praha je jedno z najkrajších historických miest v Európe. Mesto, ktoré vo mne zanechalo nádherné spomienky.

Hlavné mesto ČR - Praha

Cesta vlakom priamo do Prahy trvá približne päť až sedem hodín z Bratislavy aj Žiliny.  Nie ste na dlhé cestovanie? Nevadí, cesta do Prahy je ako každá cesta plná krásnych panorám prírody a rôznych miest. Navyše v súčasnosti je cestovanie vlakom veľmi obľúbené, komfortné a oproti iným druhom dopravy ešte stále pomerne lacné . Určite navštívte…

Karlov most

Kedysi nazývaný aj Kamenný most.  Najstarší v Prahe vedúci cez rieku Vltavu spájajúci Staré mesto a Malú stranu. Prejdete po ňom 516 m a obzriete si 16 oblúkov a rad 30 sôch a súsoší väčšinou z kameňa a bronzu.  Jednou z tých najpopulárnejších sôch je socha Svätého Jána Nepomuckého, mučeníka, ktorý bol za vlády Václava IV. zhodený z mosta do Vltavy. Priznám sa vám, že pri prechádzke po moste som si túto sochu všimla iba preto, že sa jej každý dotýkal na mieste, kde svätec padá do vody. Ľudia sa tejto sochy už roky dotýkajú. Podľa rečí, ktoré sa šíria, keď sa dotknete sochy  prinesie vám to šťastie a skorý návrat do Prahy.

Staromestská radnica s orlom

Miesto pred orlojom sa vždy keď prichádza celá hodina zaplní turistami a zvedavcami. Posledné sekundy a ľudia dvíhajú svoje fotoaparáty. Práve sa začalo divadlo, ktoré je dielom hodinára Mikuláša v spolupráci s astronómom Jánom Ondrějom, prezývaným Šindel. Pražský orloj pozostáva z 12-tich sôch apoštolov, sochy lakomca, márnivca, Turka, anjela, kohúta, filozofa, hvezdára, kronikára a veľmi populárnej smrtky. Práve smrtka bola prvou sochou na orloji a traduje sa o nej veľa povestí a príhod. Ak sa smrtka pokazí, má to znamenať nastávajúce zlé obdobie. Pôvodná podoba smrtky strašidelne hýbala čeľusťou. V súčasnosti už iba cinká na zvonček. Po krátkom divadle sa zraky upriamia na vežu, kde sa občas vystrčí trubač a ukončí predstavenie.

Pražský hrad

Nádherný a magický hradný komplex, ktorý sa dá len ťažko opísať niekoľkými slovami. Všetko to treba jednoducho vidieť. Od obedného striedania Hradnej stráže, cez námestie a gotickú katedrálu sv. Víta po naozaj pekne pestované terasovité záhrady a kráľovský letohrádok. Pred návštevou si treba pozorne prečítať brožúrku, aby ste predišli nepríjemnostiam. Napríklad, v zimnom období sú záhrady uzatvorené. Možno vás zaujme aj informácia, že Pražský hradný komplex je podľa Guinessovej knihy rekordov najväčší na svete.

ZOO

Ak máte so sebou deti, určite z Prahy neodchádzajte predtým ako si prebehnete Pražskú ZOO. Budete musieť trošku odbočiť od centra mesta. Zoologická záhrada sa nachádza v časti mesta zvanej Trója. Určite si všimnete v okolí aj botanickú záhradu a barokový Trójsky zámok. Praha je okrem toho plná aj ďalších zaujímavostí. Je to mesto, ktoré si určite neprezriete celé za pár dní. Potrebovali by ste hádam mesiac, aby ste si ho vychutnali plnými dúškami. Jedinečné historické centrum plné turistov a vôní z reštaurácií si na prvý pohľad zamilujete. Na svoje si prídu aj milovníci modernejšieho štýlu a umenia.

Fotografia: © bigstockphoto

Ohodnotiť článok
[Spolu: 1 Priemer: 5]

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *