Hľadanie krajiny – nekrajiny!

Jazero uprostred hôr v Abcházsku

Túžba nájsť si vlastné miesto pod slnkom je pre ľudstvo prirodzená. Ak však patríte k večne ne(s)pokojným pátračom, ktorí ešte nikde nezakotvili, potom Abcházsko môže byť pre vašu blúdiacu dušu dlho hľadaným prístavom … hoc i len dočasným.

Túžba zotrvať na mieste

Keď slová obalené vrstvami najrôznejších emócií nedávajú zmysel a pripomínajú len akési mumlanie – ide o príznaky lásky. Spomienky vracajúce sa v nepostrehnuteľnej rýchlosti a intenzite, tak potom robia akékoľvek ich spracovanie do zmysluplného celku nereálnym. Je vám tento stav akýsi povedomý? Ak áno, tak ste potom našli svoje osudové miesto na zemi!

Krajina – nekrajina

Abcházska republika, ako znie jej oficiálny názov, leží na východnom pobreží Čierneho mora v subtropickom pásme, ktoré jej dodáva neopísateľnú atmosféru. Tá doslova visí vo vlhkom vzduchu a cítiť ju možno aj v teplých slnečných lúčoch, ktoré opália pokožku oveľa rýchlejšie než ste zvyknutí. Poloprázdne, trošku zanedbané, no stále čisté pláže vám dovolia relaxovať tak, ako si sami predstavujete. Nevnímajúc množstvo opustených a zničených budov a človek by si myslel, že je v (dovolenkovom) raji!

V minulosti autonómna oblasť Gruzínska, dnes de facto nezávislá republika, ktorú však Gruzínci (spolu so zvyškom sveta) odmietajú uznať. I keď Abcházsko do dnešného dňa uznalo len Rusko a zopár menších štátikov s podobným osudom, nič si z toho nerobí a funguje ďalej. Ozbrojený konflikt, ktorý trval „len“ rok (1992 – 1993), bol však drsný a jeho rezíduá sú viditeľné dodnes. Budovy sú zničené, mnohé rodiny rozdelené a do štátnych záležitostí sa okrem mocenského Ruska miešajú aj medzinárodné mierové a iné organizácie.

Chýbajú peniaze, atmosféra však nie!

Napriek tomu čím všetkým si Abcházci prešli, sú naďalej príjemní, priateľskí a veľmi úslužní. Ich krajina je neuveriteľne zaujímavým kúskom zeme s mnohými prírodnými a architektonickými perlami.

Nad prekrásnou abcházskou architektúrou vypustíte nejednu slzu, a to nielen kvôli stupňu jej schátrania. Ak budete mať možnosť, navštívte Čajku – opustenú rezidenciu ruského vojvodu a generála Alexandra Petrovicha z Oldenburgu. Vojvoda, ktorý bol členom ruskej kráľovskej rodiny, ju dal postaviť v abcházskom prímorskom mestečku Gagra s priamym výhľadom na more. Petrovich si ako prvý všimol potenciál tohto regiónu a investoval doň nemalé finančné prostriedky na vybudovanie rekreačného rezortu, ktorý bol v čase svojej najväčšej slávy častým miestom oddychu ruskej šľachty. Nebyť vojny, bolo by tu nielen dostatok potenciálnych investorov, ale aj zahraničných turistov, vďaka ktorým by mohol rezort bez problémov konkurovať svetovým prímorským letoviskám! Ak si však nepotrpíte iba na lesk a sterilné kachličky v hotelovej kúpeľni, potom rozhodne choďte do toho! Abcházsko má čo ponúknuť aj tým, ktorých lákajú opustené a dávno zabudnuté mestá so svojimi vlastnými tajomstvami.

Fotografia: © BigStockPhoto.com

Ohodnotiť článok
[Spolu: 1 Priemer: 5]

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *