Vplyv a účinky kávy na srdce a obehový systém

Káva patrí medzi jeden z najobľúbenejších nápojov celosvetovej populácie. Jej konzumácia bola mnohokrát diskutovaná a rovnako ako sa jej pitie odporúčalo, tak sa aj zatracovalo. Súčasné výskumy sú však oveľa viac naklonené k jej pozitívnemu účinku na ľudský organizmus, a tak sa jej vôbec nemusíte vyhýbať

Pokiaľ sa zaujímate o to, aký vplyv má kofeín – účinná zložka kávy na váš obehový systém, prečítajte si nasledujúci článok. Okrem toho sa dozviete aj o ďalších účinkoch kávy na organizmus a takisto o negatívnom vplyve pri jej nadmernej konzumácii.

Čo vieme o káve?

Mýtmi opradený aromatický hnedý nápoj obsahuje takmer 200 látok, ktoré majú na ľudský organizmus pozitívny vplyv. Za zmienku stoja najmä antioxidanty, ktoré bojujú s oxidačným stresom, majú protizápalové účinky a pôsobia proti nádorovým i srdcovo-cievnym ochoreniam. Z výživového hľadiska majú význam aj minerálne látky nachádzajúce sa v káve, a to najmä draslík dôležitý pre správnu funkciu hladkej svaloviny a horčík ovplyvňujúci glykémiu.

Či už je to bežná káva, viac kvalitná alebo trendy bio organická káva, jej najúčinnejšou zložkou je kofeín, z chemického hľadiska 1,3,7-trimetylxantín. Kofeín patrí medzi stimulujúce látky, v nízkych dávkach ovplyvňuje funkciu mozgovej kôry, pôsobí povzbudzujúco, znižuje únavu, podporuje pozornosť, telesnú i mentálnu výkonnosť. Jedna šálka kávy obsahuje približne 85 až 100 mg kofeínu.

Kofeín má na ľudský organizmus značný vplyv a medzi jeho hlavné účinky patrí:

  • stimulácia centrálnej nervovej sústavy,
  • potláčanie únavy, zlepšenie koncentrácie a čiastočné navodenie dobrej nálady,
  • uvoľňovanie voľných mastných kyselín z tukového tkaniva,
  • uvoľňovanie hladkej svaloviny a rozširovanie ciev,
  • stimulácia obehovej sústavy a respiračného systému (pozitívny vplyv na astmu),
  • čiastočné zvyšovanie metabolizmu a odbúravanie tuku,
  • antioxidačné účinky a znižovanie rizika vzniku niektorých druhov rakoviny,
  • močopudný účinok.

Aká je pravda o vplyve kávy na obehovú sústavu?

Mnoho ľudí si myslí, že káva má negatívny vplyv na srdce a cievy, pretože zvyšuje tlak krvi. To je síce pravda, ale platí to iba pri nízkych koncentráciách, zatiaľ čo vo vyšších sa kofeín vstrebáva rýchlejšie, spôsobuje rozšírenie ciev, a teda krvný tlak sa nezvyšuje. Takisto sa zvýšenie krvného tlaku môže prejaviť skôr u ľudí, ktorí pijú kávu zriedkavo a ich organizmus teda nie je na kofeín zvyknutý. U zdravých ľudí s normálnym tlakom krvi každodenná mierna konzumácia kávy krvný tlak neovplyvní.

Ak ste zdravý, nemusíte sa obávať, že by káva škodila vášmu srdcu, pretože bolo dokázané, že jedna až šesť šálok kávy denne znižuje riziko úmrtia na ochorenia srdca (http://www.tvojesrdce.sk/article/127–kava). Iný prípad je vtedy, ak ste už niektoré z kardiovaskulárnych ochorení prekonali, pretože vtedy už pitie veľkého množstva kávy za deň spolu s ďalšími rizikovými faktormi určité riziko predstavuje (najmä kombinácia pitia kávy s fajčením alebo nadmernou konzumáciou alkoholu).

Takisto vieme, že pravidelná konzumácia primeraného množstva kofeínu môže potláčať niektoré z fáz aterosklerózy a najmä zápalové procesy, ktoré sú jednými z primárnych faktorov vzniku srdcových ochorení. Pozor by si však mali dať ľudia, ktorí trpia vysokým krvným tlakom a na jeho znižovanie užívajú antihypertenzíva, teda lieky na znižovanie krvného tlaku.

Výnimočne, u citlivých ľudí na kofeín, môže nadmerné množstvo vypitej kávy vyvolať niektoré z nežiaducich účinkov, medzi ktoré patrí najmä:

  • búšenie srdca alebo srdcová arytmia,
  • bolesť svalov, hlavy a žalúdka (pálenie záhy),
  • podráždenosť a nepokoj,
  • vznik osteoporózy (kvôli vplyvu kofeínu na metabolizmus vápnika v tele).

Aké je optimálne množstvo prijatého kofeínu za deň?

Priemerná denná dávka kofeínu závislá od telesnej hmotnosti je 2 – 3 mg kofeínu na kg telesnej hmotnosti za deň. U ženy s hmotnosťou 60 kg to predstavuje približne 120 – 180 mg kofeínu za deň a u muža s hmotnosťou 90 kg je to cca 180 – 270 mg kofeínu/deň. Maximálna denná dávka kofeínu by nemala podľa odborníkov presiahnuť 450 mg, čo predstavuje cca 4 – 6 káv (v závislosti od veľkosti a druhu kávy a obsahu kofeínu v nej).

Keďže nielen káva obsahuje kofeín, pozor si treba dávať aj na kombináciu pitia kávy a čaju alebo iných nápojov, ktoré kofeín obsahujú. Ak už kávu konzumovať, tak tak dbajte aj na to aby ste si kupovali kvalitnú kávu, pretože tie lacné a menej kvalitné kávy vám môžu skôr uškodiť, ako pomôcť. Vyberajte si teda len kvalitné kávové zrná, ktoré sú čerstvé a šetrne pražené, ideálne pestované bez používania pesticídov a iných chemikálií.

Fotografia: © bigstockphoto

Ohodnotiť článok
[Spolu: 2 Priemer: 5]

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *