Kedy sa oplatí oprava a kedy kúpa nového televízora či notebooku?

Životná úroveň a kúpyschopnosť obyvateľov Slovenska stále rastie. Pre väčšinu domácností je samozrejmosťou vlastníctvo notebooku a dvoch mobilných telefónov. Rastie aj počet domácností s tabletom. Čo ale robiť, keď sa niečo pokazí? Oplatí sa opravovať starý výrobok alebo kúpiť nový?

Čo s pokazeným televízorom

Na televízore sa môže pokaziť viacero vecí. Môže sa stať, že sa vôbec nezapne. Alebo sa na obrazovke objavia farebné fľaky. K častým poruchám patrí aj porucha LCD podsvietenia. Ak sa váš televízor nespráva ako zvyčajne, kontaktujte servis TV. Technici opravy TV vykonajú diagnostiku poruchy. Ceny diagnostiky poruchy televízorov sa pohybujú od 20 do 40 € v závislosti od typu televízora. Na základe ceny sa potom budete môcť rozhodnúť, či investujete do opravy alebo si zaobstaráte nový prijímač. Do úvahy vezmite aj vek televízora. Novšie modely majú často krát lepšie parametre a nižšiu spotrebu.

Kam s pokazeným notebookom

Ak sa vám notebook nezapol, prestal fungovať reproduktor alebo dvd mechanika, budete musieť kontaktovať servis PC. V oprave počítačov vykoná technik najskôr diagnostiku prístroja, aby zistil, o aké poruchy sa jedná. Na základe diagnostiky vás bude informovať, koľko bude stáť oprava PC.  Okrem hardvéru môže mať váš počítač problém aj vírusom alebo sa mohla vyskytnúť chyba v operačnom systéme. Notebooky bývajú tiež poškodené mechanicky, prachom alebo nápojmi. Cenovo nenáročné opravy sú napríklad preinštalovanie operačného systému, odstránenie vírusov, vyčistenie od prachu a nečistôt. Vyššie sumy zaplatíte za výmenu jednotlivých komponentov za nové. Najvyššie sa vyšplhajú pri výmene základnej dosky. V tomto prípade sa vám už oplatí zvážiť kúpu nového počítača.

Opravovať tablet alebo nie?

Oprava tabletov sa oplatí podľa veku a opotrebenia prístroja ako aj ceny za opravu. Tá bude závisieť od rozsahu jeho poškodenia a potreby náhradných dielov. V servise tabletov vám poradia, či je oprava rentabilná. Najdrahšia je výmena LCD displeja a dotykovej plochy. Vymeniť sa dá aj kamera, mikrofón, reproduktor, tlačidlá a batéria.  V servis tabletov Bratislava vám opravia tiež napájanie a softvér. Môžete si nechať tiež zrýchliť výkon tabletu a odstrániť nepoužívané heslá.

Fotografia: bigstockphoto

Ohodnotiť článok
[Spolu: 2 Priemer: 5]

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *