Keď sa cestovanie stane koníčkom!

Cestovanie ako koníček

Máte túlavé topánky? Nudí vás monotónnosť každodenného života, ktorá sa vracia s odstrašujúcou presnosťou – vždy týždeň po návrate z cudziny? Tak cestujte … zas a znova!

Cestovanie: sloboda telu i duši!

Cestovanie, nech už vás to ťahá kamkoľvek, sa môže stať ducha naplňujúcim a telu prospešným koníčkom. Vidieť nové miesta, stretať nových ľudí a učiť sa novým veciam – to všetko môže byť človeku prospešné tak po fyzickej, ale aj po psychickej stránke. Pred tým, než sa vydáte na cestu, je však dobré premyslieť si zopár vecí. 

… vytvoriť si plán.

Vy sami najlepšie viete, kam vás to ťahá a láka. Mať cieľ je základom každej cesty, nikto však nehovorí, že tým cieľom musí byť konkrétne miesto. Pokojne sa môžete riadiť Konfuciom a jeho vlasným „Cesta je cieľ.“ Mnohé však závisí od vašej osobnosti, od toho či máte radšej spontánnosť alebo systematickosť. Tak alebo tak, je dobré mať v hlave jasnú (alebo aspoň polojasnú) predstavu, kam sa chcete dostať, ako a zhruba v akom čase.

… nájsť to „správne“ miesto.

Človek má viacero záujmov a záľub, tak prečo ich nespojiť? Vyberte si destináciu, po ktorej vám srdce už dlhšie piští a skúste „poklikať“, čo sa v najbližšom okolí deje! Koncert obľúbenej kapely? Zaujímavá výstava fotografií? Protestná akcia proti zabíjaniu zvierat? Prečo nie?! Cestovanie otvára nielen oči, ale predovšetkým myseľ, ak je navyše spojené s vašimi obľúbenými aktivitami, nezabudnuteľný zážitok je zaručený!

… určiť ten „správny“ čas.

Určiť si obdobie v roku, prípadne aj presnejší čas, v ktorom máte cestu naplánovanú, je veľmi dôležité.Niekedy sa stačí „seknúť“ o niekoľko dní a váš výlet sa môže zmeniť na vcelku nepríjemnú záležitosť. Či už ide o obdobie monzúnov alebo „len“ turistickú sezónu, to všetko môže mať nemalý dopad na váš výlet a predovšetkým na vaše predstavy o ňom. Správny čas však môže ovplyvniť ďaleko viac ako len vaše zážitky – napríklad vám môže ušetriť nemalé peniaze. Preto tu platí viac ako kde inde: dvakrát meraj a raz rež!

… pripraviť sa na vstrebávanie.

Nech už to znie akokoľvek pateticky a prifarbene, každý kúsok našej planéty je jedinečný. Či už sú to hory alebo pláže, staroveká alebo moderná architektúra – pripravte sa na vstrebávanie

každého detailu. Neponáhľajte sa! Nebojte sa posedieť len tak na lavičke v parku. Odložte na chvíľu fotoaparát – veci vám neuniknú len vtedy, ak ich budete prežívať. Hoďte za hrsť ryže na hlavy práve zosobášeným mladomanželom, zažiaľte si nad hrobom nedávno zosnulého nebožtíka spolu so smútiacou rodinou…veď aj to patrí ku koloritu krajiny!

… nebáť sa bádať a ochutnávať.

Život je príliš monotónny a jednotvárny aj sám o sebe. Tak prečo ísť do McDonalds, keď sa na každom rohu dajú kúpiť domáce pirohy či chlieb? Nalejte si za pohár miestneho vína či pálenky a hoďte reč s domácimi. Prečo platiť za sterilnú posteľ v Holiday Inn nekresťanské peniaze, keď môžete za pár koruniek či dokonca zadarmo prespať u miestnej bylinkárky či hospodára? Navyše, nie je nič lepšie ako spoznávať svet prostredníctvom tých, ktorí sú znalí svojho kraja a jeho mravov!

… porozmýšľať o návrate.

Hoci prvá návšteva je vždy jedinečná a nezabudnuteľná, nikto nehovorí, že tá druhá bude menej intenzívna. Navyše človek má len dve oči, takže je tu vždy niečo, čo vášmu pohľadu uniklo. Ak si počas prvej návštevy nájdete prípadne aj nejakých priateľov, máte o to väčší dôvod vrátiť sa!

Fotografia: © BigStockPhoto.com

Ohodnotiť článok
[Spolu: 1 Priemer: 5]

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *