A je to tu zas: Vianočné trhy!

Vianoce sa pomaličky blížia a spolu s nimi aj vianočné trhy. Tie sa pravidelne konajú nielen v Bratislave, ale aj vo Viedni či v Budapešti. Ak vás už nebaví každým rokom „sedieť“ doma, vyberte sa k susedom! Tamojšia atmosféra vás určite nesklame!

Vône & chute

S vianočným časom sa okrem stromčeka a darčekov spájajú aj chutné a voňavé jedlá. Vyprážaný kapor, majonézový šalát, koláče od výmyslu sveta a množstvo iných dobrôt, to všetko je každoročnou súčasťou vianočných stolov, no nielen tých! Čoraz väčšmi sú obľúbené aj vianočné trhy, na ktoré chodia ľudia okrem sviatočnej atmosféry vychutnávať aj punč či fajnové klobásky! Ak patríte k podobným sviatočno-vianočným gurmánom, potom určite nevynechajte vianočné trhy v Budapešti či vo Viedni. Vianoce sú predsa len raz do roka!

Vianočná Budapešť? Rozhodne áno!

V maďarskom hlavnom meste sú Vianoce cítiť už od novembra. Nie sú to len stromy ozdobené svetelnými girlandami, ktoré pripomínajú blížiace sa sviatky. Vianočnú náladu pravidelne vytvárajú aj tradičné trhy, ktoré v tejto európskej metropole začínajú vždy okolo 18. novembra a trvajú až do 30. decembra.

Budapeštianske vianočné trhy sa každoročne konajú na Vörösmartyho námestí, ktoré sa nachádza na konci najdlhšej pešej zóny v meste. Trhy sú jedným z najdôležitejších turistických lákadiel v zimnom období, kvôli ktorému prúdia do Budapešti tisícky zahraničných návštevníkov. V porovnaní s bratislavskými vianočnými trhmi je tu menej stánkov s jedlom a pitím, za to je tu viac remeselníkov a umelcov, ponúkajúcich svoje produkty.

Nemusíte sa však báť, dobré jedlo tu nikdy nechýba! Chutné maďarské klobásky, jaterničky, domáce koláče, zeleninové a mäsové špeciality, trdelníky a perníčky – to všetko ulahodí nielen vášmu oku, ale aj žalúdku. Spláchnuť to možno kvalitným tokajským vínkom, klasickým vareným vínom alebo horúcim punčom či čajom. Hladný (telom i duchom) teda rozhodne nebudete! Aj program býva totiž viac ako bohatý. Každým rokom je možné vidieť vystúpenia rôznych bábkových či klasických divadiel, ľudové orchestre a tanečné súbory. Súčasťou trhu sú aj špeciálne dielne, v ktorých si tí šikovnejší môžu sami vyrobiť suvenír z prírodných materiálov.

Každoročnou atrakciou je veľký adventný veniec umiestnený v strede námestia, na ktorom sa každú adventnú nedeľu slávnostne zapaľuje sviečka. V prípade, že budete už vianočne sýty, môžete sa prejsť k Dunaju, ktorý je vzdialený ani nie desať minút od Vörösmartyho námestia. Pohľad, ktorý sa vám naskytne z brehu vám príjemne vyrazí dych. Vysvietená historická časť Buda sa tak môže stať nádhernou bodkou za už i tak príjemným predsviatočným večerom.

Už tradičné viedenské Vianoce!

Vianočné trhy vo Viedni sú medzi Slovákmi z roka na rok populárnejšie, za čo môže aj blízkosť a ľahká dostupnosť tohto veľkomesta. Kultúrne a sviatočne vyžiť sa môžete vo Viedni na viacerých vianočných trhoch, z ktorých väčšina začína v polovici novembra a trvá až do Vianoc. Trhy sa konajú na väčších námestiach a peších zónach.

Najväčším a najznámejším vianočným trhom vo Viedni je však Wiener Christkindlmarkt, ktorý sa každoročne organizuje v parku blízko mestskej radnice. Vo vzduchu sa nesúca aróma kandizovaného ovocia, cukrovej vaty a vianočného punču ročne pritiahne na Radničné námestie okolo 3,5 milióna návštevníkov. Podobne ako na bratislavskom či budapeštianskom vianočnom trhu, aj tu si môžete kúpiť okrem najrozličnejších dobrôt aj všakovaké remeselné výrobky, ktoré potešia vás či vašich blízkych. Dostupné je všetko od ručne vyrábaných šperkov, cez tradičné vianočné ozdoby a keramiku až po hračky vyrezávané z dreva.

Každý rok sú pre návštevníkov trhu pripravené aj aktivity pre pobavenie. Medzi deťmi obľúbenú patrí napríklad jazda na koni, vianočný Express či rozprávkové scény v umeleckom prevedení. Vyzdobené Radničné námestie (Rathausplatz) ponúka priestor aj pre romantické prechádzky po meste ožiarené vianočnými ozdobami. Vianočný smrek stojaci pred radnicou spolu s ostatnými stromami zdobenými farebnými svietiacimi lampiónmi, vytvára nezabudnuteľnú atmosféru a neopakovateľný obraz, ktorý si užije každý!

A čo Praha, Berlín, Londýn?!

Zažili ste už Vianoce vo Viedni či Budapešti a lákajú vás trošku vzdialenejšie miesta? Zbehnite si potom do Prahy! Na Staromestskom námestí či Václavskom námestí si v osvetlených a vyzdobených stánkoch nájdete všetko od pečených klobások a placiek až po ručne robené vianočné dekorácie zo skla. Vianočné trhy v Prahe začínajú koncom novembra a trvajú až do začiatku januára!

Ak však chcete zažiť trošku zahraničnej „exotiky“, tak potom vás určite uspokojí Berlín! Vianočné trhy tu začínajú zvyčajne okolo 22. novembra a trvajú až do konca decembra. Trhy sú doslova „rozlezené“ po celom meste – stánky nájdete tak na veľkých námestiach, ako aj v menších uličkách. Pokojná prechádzka mestom je spríjemnená neodolateľnou vôňou sviatočných dobrôt, ako aj žiariacimi farbami a svetlami vianočných ozdôb!

Jedným z najkrajších vianočných trhov v celej Európe je rozhodne ten Londýnsky! Hyde Park je neodolateľný aj za bieleho dňa, predstavte si ho však rozžiarený tisíckami svetiel! Trh, ktorý sa zvyčajne koná od 19. novembra do 3. januára, ponúka tovar od výmyslu sveta! Na svoje si však prídu aj konzervatívci! Pečené gaštany, mandle a punč nechýbajú ani tu! Všetko čo londýnsky Hyde Park ponúka je ešte umocnené vianočnými koledami a piesňami, ozývajúcimi sa zo všetkých strán! Tak čo, zmocňuje sa vás už vianočná atmosféra? Potom neváhajte a vydajte sa do ulíc niektorého zo spomínaných miest!

Fotografie: © BigStockPhoto.com

Ohodnotiť článok
[Spolu: 0 Priemer: 0]

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *