Kynológia: celoživotné hobby!

Štyri neposedné nohy, dve milujúce oči a jeden večne zvedavý čumák! Ak patríte k „psíčkarom“, potom určite viete, že výchova zvieraťa je nielen zložitá, ale aj naplňujúca! Niet preto divu, že hobby kynológii podľahli mnohí, a to často na celý život!

Venčenie psíka

Prečo práve pes?

Podľa juhoamerickej legendy stvorili bohovia človeka, no keď videli, aký je nedokonalý, rozhodli sa stvoriť psa, ktorý mu mal s prekonávaním tejto nedokonalosti pomáhať. Sledujúc vývoj vzájomného vzťahu týchto dvoch bytostí je možné tvrdiť, že legenda neklamala! Pes, okrem ochrancu a pomocníka, človeku slúžil a do dnes slúži aj ako verný spoločník a psychológ. Pomáha mu prekonávať mnohé stresové životné situácie, no často vystupuje aj ako liečiteľ viacerých klinických, psychiatrických či geriatrických ochorení. Aj preto nie je prekvapením, že nám pes robí spoločnosť už tisícky rokov!

Rôzne plemená, rôzny prístup

Pes patrí k najstarším a najvšestrannejším domestifikovaným zvieratám. Vyznačuje sa silnou vnímavosťou, čo mu pomáha rýchlo sa učiť a prispôsobovať potrebám nielen nového prostredia, ale aj svojho pána. Zo všetkých domácich zvierat existuje pes v najväčšej plemennej variabilite – odhaduje sa, že človek dodnes vyšľachtil viac ako štyristo rôznych plemien psov, pričom každé malo pôvodne svoje „poslanie“. Podobne ako človek, aj pes je nositeľom určitých vlastností,

ktoré je možné predvídať a ovplyvňovať. Človek tieto psie vlastnosti využíval pri rôznych úlohách, od chránenia stáda, cez prenasledovanie a durenie zveri až po nosenie ťažkých bremien. V súčasnosti sa k nim čoraz častejšie pridávajú aj terapeutické schopnosti psov. Aj tie však vyžadujú tréning. Ak je výcvik správny, zabezpečí sa ním nielen vzájomné porozumenie medzi psom a človekom, ale aj ich bezproblémové a obojstranne prínosné spolužitie!

Keď sa z hobby stane profesia…

Jednou z mnohých, ktorí pretavili svoju lásku k psom do celoživotného poslania, je Victoria Stilwellová. Táto Angličanka je profesionálnou cvičiteľkou, ktorá dokáže problematické a ťažko zvládnuteľné psy a ich majiteľov usmerniť ľavou zadnou. Vďaka programu pozitívneho tréningu, ktorý sama vymyslela, sa stala celosvetovo známou a rešpektovanou kynologičkou! Prostredníctvom svojej relácie „Buď ja alebo pes!“ pomáha beznádejným majiteľom psov nielen v Anglicku, ale aj v Spojených štátoch Amerických. Ako sa na väčšine prípadov ukazuje, problémy nie sú ani tak so psami ako s ich majiteľmi a ich nesprávnym jednaním. Svojou prácou však dáva nádej každému psíčkarovi, ktorý úprimne chce, aby jeho domáci miláčik bol skutočne reprezentatívny člen rodiny a poslušný spoločník!

…keď sa z profesie stane hobby!

Okrem Victorie Stilwellovej sa spôsobmi psieho myslenia a správania zaoberá aj Cesar Millan. Tento samouk – profesionál to tiež dotiahol na televízne obrazovky, z ktorých dnes radí miliónom Američanov, ako prehovárať do duše ich štvornohých spoločníkov. Millan sa sústreďuje predovšetkým na agresívnych psov s poruchami správania a na ich opätovné zaradenie do ľudskej spoločnosti. Aj preto sa považuje skôr za psieho „rehabilitátora“ než cvičiteľa. Podobne ako Stilwellová, aj on verí, že psa možno naučiť čomukoľvek, ak k nemu pristupujeme s citom a  pochopením. Jeho práca so psami ako aj samotná show vychádza z filozofie, že pravidelné cvičenie, disciplína a náklonnosť sú základom úspechu. Práve vďaka týmto trom pilierom jeho výcviku sa mu podarilo prevychovať množstvo nebezpečne agresívnych a vystrašených psov, čím ukázal, že aj ten najzúfalejší prípad je možné napraviť.

Fotografia: © bigstockphoto

Ohodnotiť článok
[Spolu: 2 Priemer: 5]

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *