Tehotenská nevoľnosť

Tri zo štyroch! Nie zubných lekárov, ale žien cíti v tehotenstve nevoľnosť, bolesti hlavy a závrate. 80%-tám z nich odznie po prvých troch mesiacoch, no niektoré ženy sprevádza až do pôrodu. Zostáva vám len modliť sa, že patríte k väčšine.

Tehotenská nevoľnosť ženy nad toaletou

Je mi zle, zle, zle!

Tehotenská nevoľnosť sa najčastejšie vyskytuje skoro ráno po zobudení a v priebehu dňa ak  máte prázdny žalúdok. Niektoré to opisujú ako permanentný poopičný stav, iné tento pocit prirovnávajú k zjedeniu dvoch kilogramov nedopečeného kuraťa, ďalšie ako kombináciu oboch. V každom prípade to je vonkoncom nepríjemné. Jediné, čo vám  v tejto bezútešnej situácii ostáva je veriť, že sa toto peklo po prvom trimestri skončí.

Prečo tak zrazu?!

Momentom oplodnenia sa začínajú deliť bunky závratnou rýchlosťou a celé vaše telo sa pripravuje na to, že nasledujúcich deväť mesiacov vo vás bude žiť jeden človek navyše. Hormonálne zmeny nastávajú okamžite. Ako iste viete, niektoré tehotenské testy dokážu zistiť tehotenstvo už po pár hodinách od počatia. Testy identifikujú ľudský hormón HCG, ktorý môže mať na svedomí aj nevoľnosť. Zvyšuje totiž metabolickú aktivitu a činnosť pankreasu. Koncentrácia HCG je najvyššia medzi 8 a 10-tym týždňom. Po správnosti by sa teda mala nevoľnosť vyskytovať iba do 3 mesiaca.

Hormonálna smršť

Okrem HCG je to aj estrogén, ktorý je zodpovedný za vašu zvýšenú citlivosť na vône a pachy. Oblasť mozgu, ktorá vyhodnocuje pachy a chute je úzko spätá s reflexným centrom dávenia. Preto veľa žien „naťahuje“ aj pri najmenšom pachovom podnete a niektoré dokonca celý akt dávenia zrealizujú a vyprázdnia obsah svojho žalúdka napríklad v MHD.

Má to svoj význam, nevoľnosť ochraňuje vaše malinké. Keď jete niečo nevhodné, je pre vás nevoľnosť výstražným znamením, že práve táto potravina dieťatku neprospieva. Objavuje sa okolo 9 týždňa. Do 3 mesiaca sa dieťatku vyvinie placenta a je tak priamo napojené na výživu od matky. Zvlášť v tomto období, kedy sa tvorí placenta treba dbať na životosprávu. Čo znamená žiadne drogy, alkohol, cigarety ani káva alebo čierny čaj.

Nielen telo, ale aj duša

Hormóny majú na svedomí aj psychické zmeny u ženy. Mnohé zo žien sú  v tomto období precitlivené a plačlivé. Na druhej strane časť hormónov sa podieľa aj na pocite pohody, ktorý je pre budúcu mamičku veľmi dôležitý. Nevyhovárajme sa však iba na telo. Žena má so sebou dosť čo robiť, aby spracovala fakt, že nasledujúcich deväť mesiacov bude pod jej srdcom rásť nový život. No samozrejme nielen to, dieťa je obrovská zodpovednosť a záväzok na celý život. Budúca matka má dosť dôvodov nato, aby mala právo byť čas od času vykoľajená zo svojej štandardnej rovnováhy.

Ako sa jej zbaviť? Aspoň na sekundu!

Majte pri sebe vždy aspoň niečo malé, čo môžete do seba hodiť kedykoľvek vám príde zle, najlepšie sú sucháre alebo celozrnné keksíky. Zo suchého by vám určite  nemalo prísť zle. Jedlo si dávkujte po malých množstvách, aby ste mali stále niečo v žalúdku. Aj keď vám je už len pri pomyslení na vodu zle, musíte piť, skúste ovocný čaj alebo minerálku.

Proti nevoľnosti vraj pomáha takisto zázvorový čaj alebo samotný zázvor, ktorý tíši nevoľnosti a podporuje trávenie. Takisto sa vyvarujte miest, kde vás môže nemilo prekvapiť neznámy či nepríjemný pach,  o zafajčených priestoroch ani nehovoriac.

Hlavne buďte v pohode a aspoň na nejaký čas dobrovoľne odignorujte všetky problémy a komplikácie, ktoré s príchodom dieťaťa nutne súvisia. Nie je nič dôležitejšie ako vaše bábätko.

Fotografia: © bigstockphoto

Ohodnotiť článok
[Spolu: 1 Priemer: 5]

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *