Čakáme dvojičky: Zachovajte paniku!

Čakáte dvojičky! Odchádzate od lekára bledá a neviete, čo si máte myslieť? Či sa radovať alebo plakať? Všetci vám hovoria, aké ťažké je vychovať dieťa a vy budete musieť zvládnuť dve naraz. Nebojte sa a užívajte si tehotenstvo. Čaká vás dvojitá radosť!

Bojím sa, že to nezvládnem

Ak už ste matkou a teraz čakáte ďalšie dve deti, viete už, ako to s nimi chodí. Nebojte sa teda, už máte skúsenosti, zvládnete aj dvojitú dávku. Veď okrem častejšieho vynášania plienok vám veľká zmena nehrozí. Ak sú to prvé deti, ktoré čakáte, aj tak sa nemáte prečo strachovať. Nebudete to mať s čím porovnať. Starostlivosť o dve deti pre vás od začiatku bude prirodzená, pretože ste sa nikdy nestarali o jedno, pánbožko vám nadelil rovno dve. Bude to pre vás také normálne ako dýchať.

Tisíc a jeden dôvodov, prečo mať dvojičky

Najlepší dôvod je ten, že deti sa odmalička naučia spolu hrať. Nebudete im musieť venovať až toľko pozornosti, keď trošku podrastú, pretože sa aj hodiny prehrajú samé. A vy si zatiaľ môžete vychutnať kávu a dobrú knižku s nohami vyloženými na stole. Navyše sa naučia počúvať sa, vnímať sa navzájom, nadväzovať kontakt a stávajú sa tak už odmalička spoločenskejšie. Čo sa spánku týka, dvojičky zvyknú byť prepojené. Keď spí jedno, spí aj druhé. Keď začne plakať jedno, častokrát sa rozplače aj druhé. Spánku si teda „užijete“ rovnako, ako by ste mali iba jedno. Ak máte manžela (ktorý je určite pyšný na to, že dokázal splodiť dve deti naraz!) využívajte naplno jeho pomoc. Kŕmte ich z fľaštičky spolu, uspávajte ich, kúpte. Vytvorí sa tak už odmala intenzívny vzťah detí k obom rodičom. Navyše, vaše deti budú spolu rásť. Vždy budú nápomocné jedno druhému. Veľkou výhodou je, že nikdy nebudú samé. Dvojčatá v sebe navzájom zvyknú mať oporu, sú si najlepšími kamarátmi a spolubojovníkmi na ceste životom. A vy budete mať neskôr dvojitú pomoc v domácnosti. A navyše, nebudete si musieť plánovať o dva až päť rokov ďalšie dieťa.

Stredobod pozornosti

Dvojičky predsa len vždy ostanú raritou. Všimnete si to hneď pri prvých prechádzkach. Nie je snáď človeka, ktorý by sa neobhliadol po veľkom kočíku na dve rovnaké alebo veľmi podobné bábätká, alebo ktorý by sa nepousmial nad dvoma rovnako oblečenými princezničkami alebo malými chlapmi. Keď už budete stredobodom pozornosti, ukážte svoju radosť! Buďte šťastnou mamičkou dvoch malých zázrakov. Verte, že nikomu na svete neprinesie väčšiu radosť pohľad na dve smejúce sa bábätká, na ich spoločné nemotorné prvé krôčky a na ich vzájomné rozhovory, ako práve vám, ich matke.

Postačí im láska

Áno, dvojičky sú spočiatku náročnejšie na čas a najmä na financie. Avšak ak majú bábätká vašu lásku a starostlivosť, vašu nehu a opateru, nepotrebujú drahé hračky ani značkový kočiar, naučia sa skromnosti. Jediné čo budú od vás vyžadovať a čo potrebuje každé dieťa, je vaša láska. A tou ich budete určite zahŕňať.

Žiadne materstvo nie je jednoduché. Či už máte jedno alebo desať detí, materstvo so sebou prináša obetu či vyčerpanosť ale nič nenahradí ten dokonalý materský pocit, keď sa na vás bábätko usmeje, keď vám dieťa povie, mami ľúbim ťa, alebo keď sa vám vrhne do náručia a silno vás objíme.

Fotografia: © bigstockphoto

Ohodnotiť článok
[Spolu: 1 Priemer: 5]

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *