Mám doma novorodenca, čo teraz II.
Príchod nového človiečika znamená veľkú zmenu v živote. Už nie ste len vy a partner, ale báječná trojka. Ako sa však starať o toto stvorenie tak, aby vám rástlo ako z vody? Prečítajte si pár dobrých rád ako sa starať o vaše novorodeniatko.
Prvé dieťatko je pre novopečenú maminu zázrak a je rada, že ho dokázala porodiť. Tým sa to ale zďaleka nekončí, kolotoč života sa len začína! Je to starostlivosť na celý život. Pýtate sa kedy dieťatko kúpať, prebaľovať, ako sa starať o pupok, kedy s ním môžete ísť konečne von, pochváliť sa susedom a kamarátkam? Radi vám pomôžeme.
Ako sa starať o pupok
Tzv. pupočný pahýľ vášmu dieťatku odpadáva medzi 6 – 10 dňom samovoľne! Pupok by sa mal zahojiť do dvoch týždňov po pôrode. Ak bábätku neodpadol, tak sa ho nesnažte odstrániť nasilu. Pupočný pahýľ sa musí pravidelne ošetrovať alkoholom – liehom. Nemusíte sa obávať, ako postupovať pri jeho používaní sa naučíte už v nemocnici.
- Pupček by sa mal rýchlejšie zahojiť vtedy, ak ho budete udržiavať suchý a čistý, predídete tak možnej infekcii. Takisto je dobré keď sa ranka vetrá. V zime radšej prikúrte, ak chcete bábätko nechať s holým bruškom.
- Každý deň ho jemne utierajte vatou namočenou vo vlažnej prevarenej vode. Nezabudnite mu očistiť všetky záhyby.
- Pri zapínaní plienky pod pupčekom sa snažte, aby sa o neho plienka neobtierala.
Akékoľvek zmeny, ktoré by sa vám nepozdávali: začervenanie, krvácanie a výtok môžu byť neškodné, ale aj nebezpečné, preto ak ste na pochybách, navštívte lekára.
Správanie dieťatka
Ak pozorujete u dieťaťa jemný tras, kŕče v končatinách alebo zvýšenú dráždivosť nepanikárte. Je normálne, keď sa dieťa strháva pri zaspávaní alebo keď sa mu trochu trasú rúčky, pri chytení by to malo prestať. Na čo si dávať pozor sú práve kŕče, ktoré nemusia znamenať nič, ale môžu byť predzvesťou neurologických problémov, preto radšej zájdite za lekárom a poraďte sa s ním.
Blinkanie a vrackanie
Takmer každé bábätko blinká. Je to časté hlavne pri pití mliečka. Dieťatko nie vždy všetko v sebe udrží a preto niekedy blinká. Výraznejšie vrackanie môže byť práve u detí s refluxom. Pri dlhodobom vracaní, ktoré sa objavuje po každej dávke, môže ísť o zúženie medzi žalúdkom a dvanástnikom dieťaťa, kde už je nutné chirurgické vyšetrenie.
Ako ho obliecť von
V lete môžete ísť na špacírku už na druhý deň od príchodu z nemocnice, problémovejšia je zima. Tu sa odporúča počkať aspoň 1 – 2 týždne a teplota vonku by mala byť nad -5. V zime mu obliekajte vždy o jednu vrstvu viac ako máte sama. Či je dieťatku zima alebo teplo zistíte podľa teploty nošteka a ručičiek. Dieťatko do 1 roka chráňte v lete pred priamym slnkom, používajte pokrývku hlavy, najlepšie je chodiť von podvečer, keď už nie sú také horúčavy.
Fotografia: © bigstockphoto