Vy ešte nemáte meno pre bábätko?

Bábätko už skoro máte, no meno stále nie? Táto milá povinnosť nám niekedy robí väčšie problémy ako by sme boli bývali čakali. Nájsť vhodné meno pre dieťatko, ktoré by sa páčilo nám, celej rodine, no hlavne aby sa s ním nášmu malému dobre žilo.

To dieťa predsa za nič nemôže…

Vás napadne pri menách, ktoré pripomínajú skôr ako čokoľvek iné, pralesnú chorobu a neštítili by ste sa ich zaradiť medzi slová ako letargia, apatia, rubeola a encefalitída. Meno dieťaťa je veľmi dôležité. Bude ho sprevádzať celý život. Bude ho nosiť ako malé dieťa, ale takisto ako dospelý. Deti vedia byť niekedy kruté a keď sa voláte Dorota, tak ste hneď sprostá, keď ste Kača určite budete bláznivá, keď ste Oskar, oslovujú vás len druhou slabikou vášho mena. Niekedy je ľahko exotické meno výhodou, inokedy vám spôsobí doslova problémy. Vybrať meno pre dieťa je niekedy veda. Takže ako nato?

Deti ocenia skôr klasiku

Keď sa volá dievčatko Angelika alebo Perla, tak to vyhralo na celej čiare. Aspoň tak to bolo keď som bola malá ja. Katky, Janky, Zuzky boli ok, ale nikto pri nich nestrácal dych ako pri Vanessách alebo Sandrách. Keby prišla do družiny Etela, neviem neviem. Na druhej strane Balgová-Harantová urobila dieru do sveta aj ako Etela. Ono nakoniec… ťažké detstvo môže neskôr poslúžiť ako zdroj inšpirácie alebo vybičovať nositeľa k nadľudským kompenzačným výkonom. Poviete si kašlem na spoločnosť, moje dieťa sa bude volať ako sa mne páči. To, že ste sa rozhodli plávať proti prúdu je chvályhodné, robia tak len najsilnejšie ryby. Napriek tomu si dobre rozmyslite, či svoje dieťa nazvete lososom.

Obete módy

Na matrike sa niekedy chytajú za hlavu, a preklínajú každú ďalšiu telenovelu. Maria-Šeherezáda Nováková alebo Pepsi-Karola totiž prestávajú byť raritou a stávajú sa bolestivou skutočnosťou a tvrdou realitou. To čo v inej krajine znie ako u nás Juraj, môže na Slovensku vyznieť ako Prometeus. Takže myslite aj na región. Aj keď je dnes svet jedna veľká globálna dedina a nikdy neviete či vaše dieťa nakoniec neskončí ako kráľ Maurov, aborigénsky náčelník alebo americký senátor…

Ak ste prestrelili tak vedzte, že

  • aj na nezvyklé meno si časom rodina, priatelia aj nepriatelia zvyknú
  • meno sa dá neskôr pomerne jednoducho úradne zmeniť
  • meno sa dá skrátiť a používať ako prezývka, takže to, že sa v skutočnosti voláte Adalberta nikto vedieť nemusí

Fotografia: © bigstockphoto

Ohodnotiť článok
[Spolu: 1 Priemer: 5]

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *