Mám doma novorodenca, čo teraz I.
Prídete domov o jedného viac? Čo teraz? Držíte v rukách malý uzlík, ktorý plače, spinká, kaká a vy neviete ako ďalej. Dôležitá je pozornosť, neha a láska a všetko potom pôjde ľahšie a po čase budete mama – preborníčka.
Dnes si mamičky odnášajú domov bábätká už po 4 – 5 dni po pôrode. Mať doma takýto poklad je niečo nádherné, ale starať sa je už veľká zodpovednosť. Každá mamička má určitý cit a vlohy a vie ako v mnohých prípadoch postupovať bez návodu, no niekedy to nejde úplne podľa jej predstáv.
Ako sa starať o pokožku
Pokožka dieťatka je veľmi citlivá a preto jej musíte venovať špeciálnu pozornosť. Používajte iba krémy, ktoré sú určené pre bábätká alebo si nechajte poradiť u lekára alebo v lekárni. Na trhu máte na výber veľké množstvá krémov alebo olejčekov. Vyhnite sa parfumovaným a podozrivým značkám, ktoré by mohli u dieťatka vyvolať alergickú reakciu.
Ako postupovať pri kúpaní
V miestnosti, kde budete bábätko kúpať by mala byť teplota okolo 21 – 24°. Teplota vody musí byť rovnaká ako je teplota tela 37 °. Mamičky to merajú namočením lakťa, ale aby ste si boli isté použite teplomer. Bábätko kúpeme chvíľku stačí cca 5 minút v malej vaničke. Pri umývaní si dieťa ľavou rukou podložte, tak aby pupček nebol vo vode, umývajte celé telíčko od hlavy až po pätky. Bábätko nekúpte každý deň, stačí každý 2 – 3 deň, lebo zbytočne zotierate ochranný film, ktorý má na pokožke.
Ako sa starať o intímne partie bábätka
Pri dievčatkách dbajte na čistenie okolo prirodzenia, tak, že vždy budete utierať kožu spredu dozadu. Pri chlapčekoch nezabúdajte na kožu pod penisom a mieškom. Zadoček môžete očistiť textilnými utierkami, ale základ je očistenie pod tečúcou vodou. Nakoniec pred záverečným ošetrením masťou alebo pastou a zabalením nechajte zadoček chvíľku voľne na vzduchu.
Ako prebaľovať
Či už sa rozhodnete pre používanie látkových alebo jednorazových plienok je na vás. Výhody a nevýhody ich používania má každá z nich iné. Zo začiatku budete prebaľovať často, bábätká sa zvyknú vyprázdniť na konci kŕmenia, ale nie je to vždy tak, to zistíte aj samé. Pri čistení zadočka používajte vodu, gél na umývanie alebo vlhčené čistiace utierky určené špeciálne pre malé deti, tie sa vám budú hodiť hlavne pri cestovaní. Nezabudnite na každý faldík, záhyb. Po očistení zadoček ošetrite ochranným krémom.
Ako sa starať o ušká a noštek
Starostlivosť o uši a nos je iba nepatrná. Ušká čistite vatovým tampónom iba jemne a iba vonkajšiu časť ušiek, nezachádzajte do vnútra! Nos sa normálne nečistí, iba ak má bábätko nádchu, zbytočne by ste nos dráždili.
Ako ošetrovať nechty a vlasy
Nechtíky rastú novorodencom ako z vody, preto im ich musíte pravidelne zastrihávať, najlepšie nožničkami s tupým koncom. Na rukách strihajte do oblúka a na nožičkách rovno, aby nechty nezarastali. Vlásky u novorodenca umývajte iba vodou, nie šampónom aspoň pol roka po narodení a po kúpaní ho môžete „očesať“ jemnou kefkou.
Fotografia: © bigstockphoto