Prečo zarábame menej ako muži?

Už niekoľko rokov pracujete na rovnakej pozícii ako váš kolega, vykonávate rovnako náročnú a zodpovednú funkciu a každý mesiac keď príde výplata vám zamrzne úsmev na tvári. Len preto, že ste žena!

21. storočie – a čo?

Žijeme v dvadsiatom prvom storočí, patriarchát už dávno pominul a ženy sú emancipovanejšie a priebojnejšie ako v minulosti. Zákon vraví jasne – žiadna diskriminácia z dôvodu pohlavia. Prečo teda stále zarábame v priemere oveľa menej ako muži?

Tak prečo?!

Podľa niektorých máme príčiny hľadať v časoch, keď jediní živitelia rodiny boli muži. Ženy zostávali doma, starali sa o deti a domácnosť. Z toho pramení nedôvera, že žena dokáže zverenú úlohu vykonať rovnako dobre ako muž. To že veľkú úlohu v zamestnaní hrá postavenie a úloha v rodine potvrdzujú aj zamestnávatelia – argumentujú tým, že žene zasahuje do kariéry práve rodina. Mnohí z nich ženu ,,odpíšu“ ešte predtým, ako sa s ňou na pohovore stretnú. Myslia si, že ak žena dostane prácu, ,,egoisticky“ otehotnie a odíde.

Rodina však žene do kariéry nezasahuje len v prípade pôrodu, ale všeobecne – aj ženy, ktoré už majú deti a nad ďalšími neuvažujú (alebo ich už mať nemôžu) nemajú plat rovnaký ako muži. To však súvisí s tým, že ženy si dobrovoľne vyberajú menej náročné (teda aj nižšie platené) pozície, aby mohli skĺbiť prácu so starostlivosťou o rodinu.

Teda, milé ženy, hoci to nie je nemožné, dosiahnuť vyšší plat nie je jednoduché pretože (a to nezmeníme) proste rodíme a staráme sa o deti.

Málo riskujeme!

Ďalšou príčinou rozdielnych platov je aj skutočnosť, že ženy menej riskujú a nachádzajú uplatnenie v nižšie ohodnotených oblastiach. A aj keby sa uchádzali o pozíciu s vyšším platovým ohodnotením, ženy majú pomerne nízke nároky – jednoducho sa uspokoja s nižším platom a berú to ako nemenný fakt. Muži majú ,,širšie lakte“ a sú ambicióznejší, preto často zastávajú lukratívnejšie pozície.

Naozaj sme ukrivdené?

Jednoznačná odpoveď neexistuje. Hoci by mnohé organizácie (a ženy) túto situáciu chceli zmeniť, nie je to za súčasného stavu jednoduché, ak vôbec možné. Snáď o pár rokov, keď sa počet mamičiek na materskej dovolenke vyrovná počtu mužov, ktorí prerušia prácu kvôli dieťaťu, a keď ženám stúpne sebavedomie, potom sa možno vyrovnajú aj priemerné platy mužov a žien. Alebo žien a mužov?

Naša situácia má jedno plus – pre niektoré firmy sú ženy tým, že majú nižšie platové očakávania, atraktívnejšie ako muži.

Fotografia: © bigstockphoto

Ohodnotiť článok
[Spolu: 1 Priemer: 5]

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *