Nie je Malta ako malta

Cestovanie vzpruží telo aj ducha! Vyzvedáte od svojich známych, kde strávia tohtoročné leto? Častá odpoveď je „na malte!“. Inak povedané pracovne. Zmysel pre humor im nechýba a práca šľachtí, ale čo skutočná Malta?

Pristav v Marsaxlokk na Malte

Malta – sladká ako med

Pôvod slova „Malta“ je neistý. Najčastejšia interpretácia je, že ide o slovo gréckeho pôvodu, ktoré v preklade značí med. Malta však nei je známa len jedinečnou produkciou tejto viskóznej sladkej tekutiny… Čo vlastne o Malte vieme?

Poloha, rozloha a obyvateľstvo

Ostrov Malta spolu s ostrovmi Gozo a Comino tvoria súostrovie v nádhernom Stredozemnom mori, asi 100 km južne od Sicílie. Dokopy je rozloha ostrovov (316 km2) iba o niečo menšia ako je rozloha Bratislavy, rovnako je to aj s počtom obyvateľov (367 tis.). Obyvateľstvo tvorí 97% Malťanov, jedno percento tvoria Briti a zvyšok sú prisťahovalci. Nakoľko tu prevláda rímskokatolícke náboženstvo, nájdete na Malte veľké množstvo kostolov. Ich viera bola ťažko skúšaná počas bojov a nájazdov nepriateľských vojsk, ktoré obyvateľstvo pomohli zomknúť.

Stručne z histórie…

Jej dejiny tvoria boje o nezávislosť a územie, pretože v minulosti rovnako ako aj dnes je Malta dôležitým uzlom Stredomoria. Kolonizovali ju už starí Rimania, po nich Arabi, Francúzi, Turci, Španieli a Briti. Bola obsadená Napoleónom a viac ako storočie bola britskou kolóniou.

Praktické informácie

Hlavné mesto Malty je Valletta. Let z Bratislavy do Valletty trvá 2,5 – 3 hodiny. Ak chcete Maltu navštíviť, nepotrebujete víza ani špeciálne očkovanie. Dokonca ani peniaze nemusíte zamieňať, pretože v roku 2008 vystriedalo maltskú líru euro.

Životná úroveň na Malte je vysoká – vidieť to hlavne na zdravotníctve a rozvinutej obchodnej sieti. Nočný život je napriek početným barom a diskotékam pokojný. Môže za to vysoká bezpečnosť, ktorú Malta obyvateľom neodškriepiteľne poskytuje.

Prvým úradným jazykom je maltština, ale bez problémov sa dorozumiete po anglicky či po nemecky. Časový rozdiel medzi Maltou a Slovenskom nie je žiadny. Dôležitá je však informácia pre vodičov – na Malte sa jazdí vľavo.

V súčasnosti je Malta navštevovaná pre tri hlavné dôvody, a to sú kurzy angličtiny, historické pamiatky a dovolenka.

Aké atrakcie lákajú turistov najviac?

Prírodné a historické. Krásna príroda v spojení so zaujímavou históriou robí z Malty   obľúbenú dovolenkovú destináciu.

Väčšina pláží na súostroví je piesočnatých, tie najkrajšie sú v Golden Bay, Mellieha Bay a Ramia Bay. V Ramia Bay (stredisko na ostrove Gozo) príroda vytvorila jedinečný úkaz – červený piesok na pláži. Ak máte chuť vykúpať sa v priezračnej vode ako z Winetua, navštívte Modrú lagúnu, ktorá sa nachádza pri ostrove Gozo.

Pokiaľ máte so sebou fotoaparát či kameru, vyberte sa na 200 metrové útesy Dingli alebo do jaskyne nymfy Kalypsó neďaleko Xaghry. Tieto miesta poskytujú najkrajší výhľad na ostrov. Za fotku by stál aj skalný útvar Morské oko alebo soľné ložiská vytesané priamo do pobrežných skál.

Oplatí sa vidieť

  • Palác sv. Antona – dnes rezidencia prezidenta. Palác bol postavený v 17. storočí v dedine Attar, v jeho okolí sa nachádzajú krásne botanické záhrady a dokonca aj ZOO s dromedármi.
  • Popeye Village – známa filmová kulisa pirátskeho mesta, v ktorej sa natáčali príbehy slávneho Pepka námorníka.
  • Sliema – moderné mestečko, ktoré leží vo Veľkom prístave, plné obchodov, hotelov, kaviarní, reštaurácií, diskoték, barov a kín.
  • Hagar Qim, Skorba a Ta´Hagrat, Ggantija – megalitické stavby z doby kamennej.
  • Marsaxlokk – tradičná rybárska dedinka s farebnými loďkami.
  • Valletta – hlavné mesto, nájdete v ňom protitureckú pevnosť, Palác veľmajstra, Katedrálu sv. Jána, Manoelovo divadlo a mnoho iných stavieb.

Fotografia: © bigstockphoto

Ohodnotiť článok
[Spolu: 2 Priemer: 5]

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *