Cestovanie: Magické Maledivy

Pláž na Maledivách

Maledivy, Maledivy… niečo vám to hovorí? Áno, to sú tie chutné domčeky postavené nad morskou hladinou. Či už je dovolenka na Maledivách iba vašim zbožným prianím, alebo vás čaká naozaj… cestujte na webe a aspoň si o nich prečítajte.

Maledivy robia divy!

Niektoré z vás ich navštívili aj osobne, väčšina z nás ich však pozná len z cestovných katalógov či internetu. Priezračná voda, obloha modrá až to bolí, biely piesok… najradšej by ste sa začali baliť, však?

Poloha, rozloha, obyvateľstvo

Maledivy, v dlhom tvare Maledivská republika, sú ostrovným štátom. Nájdete ich v Indickom oceáne, juhozápadne od Indie a Srí Lanky. Toto súostrovie tvorí vyše 2000 ostrovčekov, ktoré však majú dkopy len niečo okolo 298 km2. Väčšina z ostrovov sú atoly – ostrovy tvorené schránkami koralov. Keďže sú veľmi priepustné, ostrovy trpia nedostatkom pitných prameňov. Maledivy sú obývané vyše 200 tis. obyvateľmi, z ktorých väčšina vyznáva islam.

Stručne z histórie

Vďaka svojej polohe nie je história Maledív poznačená krutými vojnami. Súostrovie bolo osídlené prisťahovalcami z Indie a Srí Lanky. Vďaka arabským moreplavcom sa v 12. storočí na Maledivách rozšíril islam. Ostrovčeky boli istý čas pod nadvládou Portugalcov a Holanďanov, avšak dôležitým zlomom bol rok 1802 – Maledivy sa stali súčasťou britského impéria. Pôvodný sultanát nadobro zanikol v 1968, kedy Maledivy vyhlásili republiku.

Praktické informácie

Hlavné mesto Maledív je Malé, let z Viedne do Malé trvá cca 12 hodín. Potrebujete však víza. Víza na 30 dní sa dajú vybaviť priamo pri pristátí na letisku, vezmite si so sebou fotografiu. Pri odlietaní rátajte tiež s odletovou taxou, na ktorú utratíte 10 amerických dolárov. Očkovanie nie je nevyhnutné, konzultujte ho však so svojím lekárom.

Oficiálnou menou je maledivská ruoia (MVR), ale pokojne si vezmite radšej doláre. Skôr ich využijete aj pri nakupovaní. Obchodná sieť je na primeranej úrovni, ale vzhľadom na veľkosť ostrovov ide skôr o miniatúrne obchodíky. Jeden USD= 15,45 MVR.

Pri balení liekov nezabudnite na repelenty a krémy proti UV žiareniu. Rovnako je výhodné zdravotné pripoistenie. Keby niečo. Na Maledivách by Vás mohli nemilo prekvapiť elektrické zásuvky, robené podľa britskej normy. Vezmite si so sebou radšej adaptér. Pripravte sa tiež na časový posun,  plus 4 hodiny oproti SR.

Aké atrakcie lákajú turistov najviac?

Maledivy sú obľúbenou destináciou aj vďaka stálemu počasiu. Priemerná teplota vzduchu počas celého roka neklesá pod 29 °C. V júni a v júli však najčastejšie prší. Apríl a november praje potápačom, vtedy je voda v okolí ostrovov najpriezračnejšia. Žijú tu tisíce druhov rýb a bezstavovcov. Početné stavy murén, rajnokov, mánt, útesových a bieloplutvých žralokov, barakúd a iných živočíchov lákajú priaznivcov potápania z celého sveta.

Oplatí sa vidieť:

Huhule – letisko, na ktorom si vybavíte aj víza.
Malé (Male) – hlavné mesto Maledív. Samotný ostrov, na ktorom mesto leží, je 2km dlhý a iba 1 km široký. Mešity, trhy a úzke uličky Vám však učarujú.
Národné múzeum a Sultánsky park na ostrove Malé.
Lilly Beach Resort – na ostrove Ari. Tu nájdete ten najbelší piesok.
Paradise Island Resort – na ostrove Malé. Vyskúšajte sa ubytovať v bungalovoch nad morskou hladinou.

Fotografia: © BigStockPhoto.com

Ohodnotiť článok
[Spolu: 1 Priemer: 5]

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *