Choďte do toho! Stopujte!

Už zasa nedokážete obsedieť a potrebujete vypadnúť z domu? Rozmýšľate kam vyraziť, no najmä kde na to vziať peniaze? Čo takto ušetriť zopár „šestákov“ a skúsiť cestovať stopom? Ponúkame vám zopár tipov na čo nezabudnúť a čomu sa naopak vyvarovať!

Dievča stopuje pri ceste autá

Ak chcete niekoho stopnúť…

Ideálna je kombinácia čisto a slušne vyzerajúceho človeka. Každý kto má so stopovaním ako také skúsenosti vie, že človek s imidžom „vagabunda“ bude musieť mať oveľa väčšie šťastie pri stopovaní, ako človek, ktorý pôsobí upravene a najmä civilizovane. Pri stopovaní je dôležité si uvedomiť jednu vec – vodič auta vás zbadá na niekoľko sekúnd – to je čas, za ktorý ho musíte zaujať, no najmä presvedčiť, aby vás pustil do svojho vozidla. Nikto nehovorí, že musíte voňať ako batoľa, no ak sa dá, skúste svoje roztrhané rifle a vyťahané tričko nechať tento raz doma.

Ako na to?

Prv než sa vyberiete na svoj prvý stop, je dôležité pripraviť sa naň. Nejde o žiadne zložité a zdĺhavé prípravy či psychický tréning, ale skôr o pár drobností, ktoré vám stopovanie zjednodušia.Jednou z nich je tabuľka, na ktorej uvediete smer, resp. cieľ vašej cesty. Ideálne je preto mať so sebou papier napríklad vo formáte veľkého školského zošita. Aby ste sa mohli presúvať podľa potreby, je dobré mať so sebou aj nejaké písacie potreby ak bude potrebné prepísať cieľ cesty. Tu je ideálna hrubá čierna fixka – na bielom papieri vytvorí dostatočný kontrast, aby si okoloidúci vodiči všimli váš cieľ. Stopovať sa však dá aj bez papiera a fixky – stačí ak stojíte na správnom mieste, napríklad na hlavnom ťahu smerom do vášho cieľa. Vtedy je väčšia pravdepodobnosť, že vám niekto zastaví aj bez toho, aby vedel, kam presne máte namierené.

Kde začať?

Ak chcete stopnúť auto, je dôležité myslieť na to, že vás vodič musí nielen včas zbadať, ale musí mať aj dostatok priestoru pre zastavenie vozidla! Nikdy sa nesnažte stopovať na diaľnici – nielen že je to  zakázané (a pokutovateľné), ale autá jazdiace vo vysokej rýchlosti si vás ani len nevšimnú, nieto aby ešte zastavovali! Naopak dobré miesta na stopovanie sú napríklad tesne za križovatkou či pri dopravnej značke ukazujúcej váš smer. Rovnako vhodné sú aj benzínové pumpy a odpočívadlá, kde môžete konkrétnych vodičov priamo osloviť a im tak dať príležitosť dobre si vás obzrieť.

Stopovanie: pre a proti!?

Všetko má svoje pre a proti, a ani stopovanie nie je výnimkou. Preto ešte pred tým ako sa do toho pustíte, zvážte sami výhody a nevýhody tohto spôsobu prepravy!

Nevýhody / – / mínusy:

Medzi najväčšie nevýhody stopovania patria predovšetkým časová náročnosť stupeň rizikovosti. Čakanie na auto môže zabrať viac času ako by človek očakával a ani vytúžené auto vás nemusí vždy zaviesť presne tam, kam chcete. Problémom nemusí byť pritom vždy len dlhšie trvajúca cesta, ale aj fakt, že neviete dopredu odhadnúť jej skutočné

trvanie. Nevýhodou je tiež anonymita vodičov, takže nikdy neviete kto vám zastaví. Aj keď pre tento raz vylúčime všetky typy psychopatických maniakov, môže sa stať, že vás do auta pustí človek, s ktorým toho nebudete mať veľa spoločného. Napriek tomu je potrebné (minimálne zo slušnosti!) komunikovať s dotyčným, samozrejme do obojstranne únosnej miery! Buďte slušní – to znamená: nefajčiť, nečítať knihu, nepočúvať mp3 a ideálne aj nebaliť ostatných spolucestujúcich v aute (najmä ak sú to rodinní príbuzní vodiča). Zdá sa vám to pritiahnuté za vlasy? Možno, no aj maličkosti dokážu o vás vytvoriť nepekný obraz a tak skomplikovať či celkom prekaziť váš stop.

Výhody / + / plusy:

Cestovanie stopom je rozhodnezaujímavejší a dobrodružnejší spôsob spoznávania krajiny a jej ľudí, ako všetky ostatné, klasické formy. Kým v autobuse alebo vlaku ste zväčša odkázaný na seba samého či v lepšom prípade knihu, cestovanie v cudzom aute vám umožňuje spoznávať osudy ľudí a ich životné príbehy. Určitou výhodou stopovania je aj neustála zmena – nemusíte sedieť 24 hodín v autobuse, alebo sa obávať, že vám autobus ujde pred nosom. Ste sám sebe pánom a je na vás kam a v akom časovom úseku na miesto dorazíte. Denne môžete zažiť pocit víťazstva a úspechu hneď niekoľkokrát – je to skvelý pocit, keď stojíte pri ceste a úplne cudzie auto vám zastaví! O to viac, ak je vodičom veľmi príjemná a sympatická osoba. Vďaka stopovaniu tak môžete stretnúť množstvo zaujímavých ľudí, z ktorých sa môžu pokojne „vykľuť“ aj vaši budúci priatelia! Poslednou, no nemenej dôležitou výhodou je, že stopovanie vás nič nestojí – je úplne zadarmo. A ešte jeden grátis: ak patríte k ľuďom, ktorí milujú výzvy a stále veria na dobro a nezištnosť ľudstva, potom je cestovanie stopom pre vás tou najlepšou alternatívou!

Fotografia: © bigstockphoto

Ohodnotiť článok
[Spolu: 1 Priemer: 5]

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *