Ako kúpať novorodeniatko?

Kúpanie novorodeniatka je skúsenosť, ktorá ho zbližuje s jeho matkou. Napriek tomu sa prvého kúpania boja mnohé mamičky. Ak si nie ste isté, ako pri kúpaní postupovať, prečítajte si, čo robiť a čoho sa zasa vyvarovať!

Kúpanie bábätka vo vaničke

Ako často kúpať?

Novonarodené bábätká spočiatku nie je potrebné kúpať každý deň. Detská pokožka je totiž tenšia a priepustnejšia pre vodu či iné látky, než pokožka dospelých. Zásadný rozdiel je tiež v tom, že detská pokožka sa nepotí a nemastí tak veľmi ako pokožka dospelých. Preto spočiatku stačí ak im raz denne umyjete vlhkou froté hubkou citlivé miesta, ktoré by sa mohli ľahko zapariť. Ide najmä o oblasť pod krkom, pod pazuchou a pod plienkou.Neskôr je dobré zaviesť pravidelné, každodenné kúpanie, ako rituál pred večerným kŕmením a spaním. Príjemným teplým kúpeľom dieťatko nielen umyjete, ale aj upokojíte a tak psychicky pripravíte na večerný spánok.

Čo budete potrebovať?

Keď sa dostanete už k prvému „ozajstnému“ kúpaniu, budete potrebovať zopár vecí, nevyhnutných pre tento očistný rituál. V prvom rade je to vanička, teplomer na meranie teploty vodyprebaľovacia podložka s uterákom. Pripravte si tiež detské mydlo s neutrálnym pH, detský olej alebo telové mlieko, ktorým dieťatko po okúpaní natriete. Čistá plienkačisté oblečenie sú samozrejmosťou! Je dobré, aby ste mali všetky veci po ruke a nemuseli sa tak vzďaľovať od bábätka.

Ako na to?

V prvom rade je potrebné ešte pred kúpaním dostatočne vykúriť kúpeľňu, prípadne iné miesto, kde sa bábätko kúpe. Ideálne je nastaviť teplotu na 24 – 26 °C. Napustite vaničku vodou (teplota medzi 37 až 38 °C). Ak nemáte teplomer na meranie teploty vody, možno ju zmerať aj tak, že ponoríte svoju ruku až po lakeť. Ten je oveľa citlivejší než dlaň. V prípade, že vás voda nepáli ani nie je príliš studená, kúpeľ je pripravený. Je lepšie mať vo vaničke viac vody, aby bolo dieťatko riadne ponorené – vtedy mu nie je zima a cíti sa v bezpečí. Zoberte dieťatko do rúk (ak ste pravák, ideálne je chytiť ľavú ruku dieťatka v podpazuší vašou ľavou rukou a tým podopierať jeho hlavičku a pravou rukou držať opatrne dieťatko za ľavú nožičku v slabinách) a opatrne ho položte do vaničky. Podobne ako u dospelých – umývajte najskôr hornú a potom spodnú časť tela. Spočiatku sa neodporúča používať peny do kúpeľa, nakoľko vysušujú pokožku bábätka. Stačí ak pokožku umyjete detským mydlom a dobre ju opláchnete. Po dôkladnom umytí celého telíčka bábätko uchopte podobne ako keď ste ho vkladali do vaničky a opatrne ho vyberte. Položte ho na uterák alebo osušku a rýchlo dieťatko doň zabaľte. Vysušte bábätko (vrátane hlavičky) uterákom – jemným poklepkávaním – pričom dbajte na to, aby boli suché najmä spomínané miesta, ktoré sa zvyknú rýchlo zapariť. Ak je pokožka suchá, môžete ju natrieť Infadolanom alebo olejom z lekárne. V prípade, že je pokožka začervenaná, nepoužívajte žiaden olejček ani mlieko. Po usušení a natretí, dajte bábätku čistú plienku a oblečte ho. Celý kúpeľ by nemal trvať viac ako 10 minút.

Hlavne sa nebáť!

Kúpanie novorodeniatka je v prvých dňoch náročné – najmä pre prvorodičky. Po čase sa však vaše sebavedomie pri kúpaní zvýši a budete tiež lepšie poznať reakcie svojho bábätka. Stačí troška praxe a každodenné kúpanie bude obľúbenou časťou dňa nielen vášho bábätka, ale aj vašou! Pri dodržiavaní týchto základných zásad sa vášmu bábätku nemôže nič stať.

Fotografia: © bigstockphoto

Ohodnotiť článok
[Spolu: 1 Priemer: 5]

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *