Taste lyže, boardy alebo bobiky: Ide sa na hory!

Vytaste prachom zapadnuté lyže a vysvetlite zime, že mínus desať je to pravé makové. Do termosky navarte čaj, zoberte si zlepený chleba s rezňom, teplo sa oblečte a zaspievajte si: “NA-HO-RÁCH, sa musíš udržať NA-NO-HÁCH“

Spaľujte čo to dá!

Vedeli ste, že pri lyžovaní môžete spáliť za hodinu až 400 kilokalórií, čo je približne 1700 kilojoulov energie? Popri športovej zábave je to celkom pekné číslo, nie? Posilňujete si pritom hlavne trup, nohy a brucho. Ak však máte problémy s kĺbmi, na zimné športy na zasnežených zjazdovkách môžete veľmi rýchlo zabudnúť. Prinieslo by vám to viac problémov ako úžitku.

Nepríjemnosti môžu nastať aj v prípade, že preceníte svoje možnosti a schopnosti. Ak si nie ste úplne istá, nejazdite príliš rýchlo. Dôležité je myslieť aj na to, že na svahu nie ste sami a okolo vás sú aj iní lyžovania chtiví blázni! Ak sa len nechcete vrátiť so sadrou alebo skončiť v nemocnici, zvážte na čo máte a na čo naopak nie.

Problém?

Neviete lyžovať alebo nemáte na čom lyžovať? Výhovorky, stále len samé výhovorky, prečo pre seba neurobiť niečo užitočné a zdravé. Čo tak sa zabaviť, zobrať vašu polovičku, nech vás to naučí? Budete pri tom spolu a ešte sa navyše aj niečomu priučíte. Užitočne využijete čas, zasmejete sa a možno trochu obúchate. Že nemáte na čom? V dnešnej dobe sa dajú lyže kúpiť či už v bazáre alebo v špecializovanom obchode a nemusíte pri tom minúť celú výplatu. Ak predsa len nechcete jednorazovo investovať do lyží, ktoré už nikdy nepoužijete, v každom dobrom stredisku nájdete požičovňu, v ktorej si vyberiete ideálne lyže pre vás.

Lyže mám, ale kam s nimi?

Slovenské lyžiarske strediská ponúkajú kvalitné možnosti, ako si užiť sneh a mrazivé počasie. Je už len na vás, ktoré z mnohých zjazdoviek si vyberiete a využijete ich lákavé ponuky. Jedným z najvyhľadávanejším a veľmi obľúbeným zimným strediskom sú Donovaly v banskobystrickom kraji. Park Snow vám ponúka osemnásť zjazdoviek v dĺžke viac ako jedenásť kilometrov. Ak vám nestačí, vyberte sa trošku viac na východ a navštívte známe svahy v stredisku Jasná. Sedem lanoviek a desať vlekov vám umožní dvadsaťpäť kilometrov upravených na lyžovanie.

Láka vás ďaleký výhľad a nádherná inverzia? Potom musíte ísť vyššie. Vo Vysokých Tatrách je na výber množstvo lyžiarskych stredísk. Jedným z nich je Štrbské Pleso, ktoré vám umožní lyžovať v nadmorskej výške až 1860 metrov. No čím viac na západ Slovenska sa dostávate, tým lyžiarskych stredísk ubúda. Za zmienku stojí ešte Pezinská Baba a svahy s názvom Bezovec. Sedem vlekov v pezinskom stredisku a zjazdovky dlhé viac ako tri kilometre, sú vhodné pre menej náročných milovníkov zimných športov. Pri Piešťanoch môžete páliť kalórie v Bezovci, kde sa na troch kilometroch určite dostatočne vypotíte a zažijete skvelú lyžovačku. Tak čo, lyžiarsky víkend pred vami?

Fotografia: © BigStockPhoto.com

Ohodnotiť článok
[Spolu: 1 Priemer: 5]

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *