Navštívte Grand Canyon!

Dievča na výlete v Grand Kaňone

Plánujete cestu do USA a máte medzery v programe? Čo takto sa vybrať do arizonského Grand Canyonu a vychutnať si skutočné majstrovské dielo prírody? Nebojte sa, na ľútosť rozhodne nebude čas! Grand Canyon vám totiž vyrazí dych!

NAJ na svete!

V Amerike môžete nájsť hneď niekoľko Grand Canyonov, ten ktorý však máme na mysli my, je ten najznámejší a najväčší. Grand Canyon je úžina tvorená riekou Colorado v severnej Arizone a patrí medzi najznámejšie prírodné útvary na svete! Jeho jedinečnosť spočíva nielen v jeho dĺžke (až 446 km), ale najmä hĺbke. Snáď nám dáte za pravdu, ak povieme, že padať do 1 800 metrov hlbokej rokliny by nechcel zažiť asi nikto. Okrem jeho gigantickosti je tu však ešte jedna vec: steny Grand Canyonu sú tvorené viacfarebnými vrstvami pieskovcov a vápencov, ktoré dodávajú tomuto miestu neskutočnú atmosféru.

Jeden z najstarších…

Veľký kaňon je súčasťou rovnomenného národného parku, ktorého celková plocha je takmer 5 tisíc kilometrov štvorcových. Keď ho v roku 1903 navštívil prezident Roosevelt, ohromený jeho nádherou povedal: „Veľký kaňon ma napĺňa úžasom. Nedá sa porovnať s ničím iným, je neopísateľný; je absolútne neprekonateľný v celom šírom svete.“ Park bol oficiálne založený až o 16 rokov neskôr, no i tak patrí Národný park Grand Canyon k jedným z najstarších národných parkov v USA.

Užite si ho!

Ak patríte medzi šťastlivcov, ktorí môžu uzrieť Grand Canyon na vlastné oči, pripravte sa na to! Ak neviete, čo tým myslíme, ponúkame vám zopár tipov, ako si vychutnať tento prírodný klenot čo najintenzívnejšie! Pred cestou nezabudnite aj na cestovné poistenie, ktoré vám bude kryť chrbát všade kam sa pohnete a nebudete musieť myslieť nato, „čo ak“. Zdravotnícke zákroky, ktoré vám urobia v zahraničí stoja totiž toľko, že by ste mohli ísť do Grand Canyonu hneď 17 krát. Dnes sa dá uzavrieť online, takže je to pohodlná a skutočne rýchla záležitosť.

  1. Určite si čas! Národný park Grand Canyon je otvorený celý rok, no vrchol sezóny je od apríla do októbra. V letnom období je tu nespočetné množstvo turistov, takže ak sa tomu huriavku chcete vyhnúť, odporúčame vám jarné alebo jesenné obdobie.
  2. Vyberte si miesto! Národný park je obrovský a preto je ideálne zotrvať niekoľko dní. Preto je potrebné dopredu si určiť, kde prespíte. Možností je hneď niekoľko: buď zostanete v parku a využijete tamojšie ubytovacie služby, alebo využijete niektorý z množstva okolitých hotelov či kempov. Nech už sa rozhodnete akokoľvek, nenechávajte si to na poslednú chvíľu! Objednávku je potrebné urobiť aj niekoľko mesiacov pred plánovaným príchodom! 
  3. Navštívte informačné centrum! Pred tým, ako sa vydáte zdolávať skaliská Veľkého kaňonu, zastavte sa v hlavnom návštevníckom centre, ktoré je blízko dedinky Grand Canyon. Zoberte si výtlačok sprievodcu, ktorý poskytuje nielen návody na možné aktivity v parku, ale dáva aj základné informácie ohľadom orientácie či prípadnej pomoci.
  4. Vychutnajte si výhľad! O kráse Grand Kanyonu sa toho popísalo mnoho, avšak žiadne slová ani obrázky sa nevyrovnajú skutočnému zážitku na vlastné oči! Nádherná vyhliadka je napríklad pozdĺž cestného ťahu Desert View Drive či Hermit Road. Najlepšie zábery si zasa urobíte počas východu alebo západu slnka, ktorého svetlo zaleje Grand Canyon ako malinu!
  5. Choďte na túru! Turistika je v Grand Canyone jednou z najobľúbenejších aktivít. Ak však nemáte s turistikou skúsenosti, radšej zostaňte len na okraji kaňonu a nepúšťajte sa hlbšie do vnútrozemia, mohli by ste zablúdiť. Ak ste však náruživý turista a máte za sebou nejaké tie skúsenosti, zoberte si mapu, dostatok vody a opaľovací krém a vydajte sa na cestu! Nezabúdajte: ideálne je chodiť vždy s niekým!
  6. Choďte rybárčiť! Ak patríte k milovníkom rybárčenia, potom vás táto správa isto poteší! Pred tým ako si začnete chystať udicu a návnady je však potrebné vybaviť si rybársku licenciu a tiež povolenie na odchyt v riedko osídlenej oblasti (kde je najviac rýb). V prípade, že by ryby nešli, môžete stráviť nejaký čas pri rieke spolu s ostatnými nadšencami raftingu!

Ak vás naša ponuka neoslovila, rozhodne nezúfajte! Grand Canyon je obrovský a možností je neúrekom. Ak chcete podniknúť niečo neobvyklé a zábavné, skúste trošku poklikať na internete! Určite nájdete niečo, čo sa vám bude páčiť!

Fotografia: © BigStockPhoto.com

Ohodnotiť článok
[Spolu: 1 Priemer: 5]

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *