5 absurdných rodových stereotypov!

Debaty o rozdieloch medzi mužmi a ženami sú zväčša otravné. Keď však vieme, čo sa za nimi v skrýva, môže to byť vcelku zábava! Človek – tak žena ako aj muž – je len hračkou prírody …a kultúry!

1. Ženy – ľahká váha v pití?

Vo všeobecnosti vládne presvedčenie, že ženy nevedia piť alkohol, respektíve ho znesú podstatne menej ako muži. Žene stačí kúpiť panáka tequily a v priebehu niekoľkých minút sa bude veselo chichotať na každom jednom vtipe. Muž naopak pokojne dopije fľašu a bude ďalej konverzovať bez výraznejších problémov. Súvisí to však naozaj s rozdielnou veľkosťou mužského a ženského tela?

Vedci tvrdia: …nie, ide o pomer vody a tuku v tele!
Podľa vedcov je skutočným dôvodom toho, prečo nedokážu ženy znášať alkohol tak dobre ako muži, značne odlišný pomer vody a tuku v ich telách. Mužské telo tvorí až 61 percent vody, kým to ženské len 52 percent. Hoci to neznie nijak dôležito, v podstate to znamená, že muži dokážu skonzumovať až o takmer 10 percent viac alkoholu ako ženy.

Ďalším dôvodom prečo ženy znesú menej alkoholu je, že ženská pečeň produkuje menej enzýmov dehydrogenázy, ktoré sú tou dôležitou a zázračnou substanciou, ktorá premieňa alkohol do neaktívneho stavu. Tým, že ženy produkujú menej enzýmu, cítia účinky alkoholu oveľa rýchlejšie a intenzívnejšie než muži.

2. Mužom nezáleží na odtieňoch! Ružová je ružová!

Ak je váš partner alergický na spoločné nákupy oblečenia či iných (najmä farebných) potrieb a doplnkov do domácnosti – nehnevajte sa na neho! Kým vy sa celá nadšená pol hodinu rozhodujete medzi závesom slonovinovej a albínsko-kaukazskej farby, váš muž, celý zúfalý, rozmýšľa, na čo dal niekto „bielej“ tridsať rôznych mien. Čím to je, že muži nevidia farby tak ako ženy?

Vedci tvrdia: …súvisí to s absenciou chromozómu X u mužov.
Chromozóm X umožňuje ľuďom vidieť celé farebné spektrum. Tým, že mužom tento gén chýba, dostávajú sa do relatívne nevýhodnej pozície. Keďže každá ďalšia farba je v podstate založená na kombinácii troch základných farieb: červenej, zelenej a modrej, akýkoľvek ďalší odtieň je tak pre mužov akoby nerozoznateľný či neviditeľný.

Kým teda muži majú len jeden chromozóm X, ženy so svojím dvojitým chromozómom majú o 40 percent vyššiu šancu, že ich zrak bude schopný vnímať oveľa širšie farebné spektrum ako ich mužskí partneri. Ak teda chcete presvedčiť svojho partnera, že tá košeľa, ktorú ste mu nachytali je orchideovo modrá a nie ružová, radšej to vzdajte! Nemá zmysel hádať sa!

3. Ženy rady rozprávajú a rozprávajú a…

Keď príde na komunikáciu, muži sú zväčša považovaní za osoby, ktoré slovom šetria a ženy zasa naopak za tie, ktoré ním „plytvajú“. Kým muž povie: „všetko je v poriadku“ a naozaj to tak myslí, ženino „všetko je v poriadku“ v skutočnosti znamená presný opak a často táto fráza vedie k samovoľnému, niekoľkohodinovému monológu. No je to naozaj pravda, že ženy rozprávajú viac a radšej ako muži? A ak áno, čím to je?

Vedci tvrdia: …môže za to oblasť mozgu zodpovedná za reč.
Táto časť mozgu je totiž u žien o viac ako 17 percent väčšia než u mužov. Nejde však len o veľkosť, ale aj o skutočnosť, že ženy pri rozprávaní používajú obe mozgové hemisféry. Naopak muži vo všeobecnosti pri vedení konverzácie využívajú len jednu, dominantnú časť mozgu.

Ďalší fakt vplývajúci na rozdiel medzi pohlaviami spočíva v tom, že ženy majú väčší aj corpus callosum (zhluk vlákien spájajúci obe mozgové hemisféry), ktorý je zodpovedný za prenos informácií. To v praxi znamená, že prenos dát z jednej hemisféry do druhej je u žien oveľa rýchlejší ako u mužov.

4. Muži sú prasce!

Ak nás reklamy na pracie prostriedky niečo naučili, tak je to potom fakt, že ženský nos je vysoko citlivý na pachy. Nos ženy je citlivý natoľko, že dokáže zacítiť smradľavé ponožky z posilňovne skryté pod posteľou na ďalekú vzdialenosť a v priebehu niekoľkých sekúnd ich premeniť na čistú bielizeň s vôňou čerstvých jahôd. Čím to ale je, že muži dokážu to isté tričko nosiť aj celý týždeň?

Vedci tvrdia: …ženský nos je citlivejší.
Aj napriek skutočnosti, že z fyziologického hľadiska sa mužské a ženské nosy nijak neodlišujú, ich výkonnosť je rozdielna. Hoci má tak ženský, ako aj mužský nos rovnaký počet receptorov, ženy dokážu cítiť pachy intenzívnejšie než muži. Okrem toho, že ženy dokážu lepšie rozoznávať pachy, sa dokázalo aj to, že ženy využívajú väčšiu časť mozgu pri spracovaní informácií súvisiacich s pachmi.

Citlivosť na pachy dokážu ženy najlepšie využiť pri stretnutí s mužom. Žena údajne dokáže muža vyhodnotiť ako atraktívneho alebo naopak absolútne nepríťažlivého do troch sekúnd. Pôsobenie feromónov nie je síce také priame ako napríklad vôňa kvetov či parfumu, no práve na základe tohto podprahového pachu dokáže žena vyhodnotiť, či je mužova genetická výbava a imunitný systém kvalitný a či sa k sebe hodia. Ak si teda nie ste istá, či je váš priateľ tým pravým, pričuchnite si k nemu ešte pred tým, než použije svoj Old Spice.

5. Ženy sú slabošky!

Jedným z najklasickejších stereotypov je, že muži sú väčší, silnejší, odvážnejší, čím sa tradične na nich nazerá ako na väčších frajerov. Na druhej strane ženy sú krehké a slabé stvorenia, ktoré majú väčší sklon k zraneniam a pri každej možnej príležitosti sa rozplačú. Kým muži v existenciu nežnejšieho pohlavia veria viac menej do jedného, ženy sa buď snažia prezentovať tieto svoje „slabé stránky“ ako prednosti alebo dokázať pravý opak. Ako to naozaj je? Sú ženy slabošky?

Vedci tvrdia: …môže za to rozdielny prah bolestivosti.
Práve rozdielny prah bolestivosti môže za to, že muži cítia bolesť inak ako ženy. Keď muži ucítia bolesť, zväčša ju ucítia menej intenzívne, než ženy. Za to môže aj ženská pokožka, ktorá obsahuje viac receptorov bolesti, čo spôsobuje, že ženy sú v podstate vystavené vždy väčšej bolesti než muži.

Vedci sa domnievajú, že to má súvis s prítomnosťou proteínu GIRK2, ktorý má vplyv nielen na samotný prah bolesti, ale aj na to, ako lieky dokážu túto bolesť tlmiť. Ženské telo potrebuje údajne až dvojnásobnú dávku liekov proti bolesti, aby pocítili rovnakú úľavu ako muži. Jedinou výnimkou je obdobie tehotenstva a samotný pôrod – endorfíny a zmes ďalších chemikálií, ktoré vznikajú pri tehotenstve totiž pomáhajú žene zniesť väčšiu bolesť ako obvykle.

Fotografia: © bigstockphoto

Ohodnotiť článok
[Spolu: 1 Priemer: 5]

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *