Chcete byť dokonalou matkou? Nebláznite!

Vraví sa, že byť matkou je najdôležitejším poslaním ženy. V posledných rokoch sa však úlohe matky začal prikladať väčší dôraz než je zdravé! Ako teda byť „dokonalou“ matkou? Čítajte!

Nikto nie je dokonalý!

V prvom rade zabudnite na dokonalosť! Nie nadarmo sa hovorí, že nikto nie je dokonalý. Navyše, to čo je v našej kultúre považované za ideál, môže v inej znamenať presný opak. A preto skôr ako hovoriť o dokonalosti, by bolo azda lepšie vravieť o zdravom vzťahu medzi rodičom a dieťaťom. Ako tento vzťah dosiahnuť? Nasledovne:

1) Uvedomte si, že vaše dieťa je jedinečné. Žiadna kniha, článok (ani tento) či rodičovské lekcie vám nedajú presné odpovede na to, ako sa o vaše dieťa starať. Samozrejme, byť informovaný je fajn. Informácie však treba vstrebať a prispôsobiť si ich tak, aby vyhovovali vám a vášmu dieťaťu!

2) Nasledujte svoje inštinkty. Uvedomte si, že svoje dieťa poznáte lepšie, než ktokoľvek iný! Dokonca aj u matiek bez tzv. „materského génu“ fungujú vnútorné signály, ktoré ich varujú, keď je s ich dieťaťom niečo v neporiadku.

3) Buďte matkou podľa seba. Snažiť sa byť matkou podľa vzoru vašej priateľky či susedky nie je žiadnym riešením. A už vôbec to z vás neurobí dobrú matku. Ak chcete obohatiť života vášho dieťaťa a rodinné aktivity, používajte vlastný rozum, talent a silu! Uvidíte ten rozdieľ!

4) Uvedomte si, že byť matkou je tiež hra na pokus – omyl. Práve pripustenie si, že niečo funguje alebo nefunguje je kľúčom k zdravému vzťahu s vlastnými deťmi. Čím skôr si uvedomíte, že vo vzťahu čosi nefunguje, tým rýchlejšie bude možné urobiť zmeny k lepšiemu! K lepšiemu nielen pre vaše dieťa, ale aj pre vás!

5) Berte to ako prácu. Rodičovstvo nie je niečo, čo sa proste deje. Je potrebné, aby ste sa naň pripravili. Aby ste sa pripravili na fakt, že sa mu budete musieť oddať telom aj dušou, od pondelka do nedele, 24 hodín denne. Ak však chcete vidieť výsledky a úspechy, musíte danú prácu vykonávať s radosťou. Byť rodičom skrátka musíte chcieť!

6) Musíte vedieť, kedy ustúpiť. Byť dobrou matkou neznamená, že pre svoje dieťa musíte urobiť všetko na svete. Práve naopak. Ak dovolíte svojmu dieťaťu rásť a vyvíjať sa jeho vlastnou cestou, v budúcnosti bude z vášho dieťaťa oveľa silnejší jedinec a váš vzťah bude o to pevnejší!

Ak vás stále máta dokonalosť, zabudnite na ňu – nič také totiž neexistuje!

Fotografia: © bigstockphoto

Ohodnotiť článok
[Spolu: 1 Priemer: 5]

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *