Prepáčte, ja už alkohol nepijem

Žena odmieta alkohol

Skutočne sa za to, že nepijete alkohol musíte ospravedlňovať? Vaši kamaráti sa bez alkoholu nezabavia, ale vy už nechcete pohárik ani vidieť. Nech už je to z akýchkoľvek dôvodov. Prečo je to tak?!

Medzi takéto dôvody môžeme zaradiť aj to, že niekoho blízkeho vám zabil opitý vodič alebo to, že otec/matka boli alkoholici alebo, že váš kamarát sa alkoholom otrávil či udusil vlastnými zvratkami, prípadne starý otec zomrel na cirhózu pečene a mnoho iných. To sú pádne dôvody prečo nepiť.

Musíme však na tieto smutné skutočnosti prísť, až keď nejakú zažijeme?

Európa

 – 120 000 ľudí = zomrie každý rok len v Európe a dôvod? Alkohol.
 – 2.4 miliónov ľudí sa zraní každý rok a príčinou je práve užívanie alkoholu.

Svet

 – 2,5 milióna ľudí zomrie ročne na svete v dôsledku škodlivého pitia alkoholu.
 – 320 000 mladých ľudí vo veku 15 – 29 rokov zomrie v príčinnosti s alkoholom, čo je až 9% všetkých úmrtí v tejto vekovej skupine.
Alkohol nie je nebezpečný? Prečo potom spôsobuje toľké úmrtia, toľké ľudské nešťastia a zranenia, stojí vlastne alkohol, vzhľadom k týmto skutočnostiam, čo sa dejú, zato?

Každý rok stúpa počet mladých ľudí, ktorí pod vplyvom alkoholu havarujú. A povážte, mladí vodiči vo veku 16 – 20 rokov spôsobujú až trikrát viac nehôd ako vodiči starší ako 30 rokov. Faktom je, že dopravné nehody spôsobujú najviac úmrtí mladých ľudí od 5 – 29 rokov v Európe.

Užívanie alkoholu v Európskom regióne je najvyššie na svete! Každý sviatok, každá oslava, každé stretnutie v bare s kamarátmi, je príležitosť dať si svoju dávku. Viete ako to je, veď len jeden pohárik vínka alebo jedno pivko mi neuškodí. Pravdepodobnosť, že ostanete pri jednom pohári vínka je viac ako mizivá. Sú to len plané reči, lebo vy nechcete ostať pri jednom poháriku, chcete viac a viac a viac, pretože ostatní pijú a vy nechcete vybočovať z kolektívu. Alebo chcete ukázať koľko vydržíte. Dôvodov je veľmi veľa a vždy sa nejaký nájde.

Alkohol neškodí?

Alkohol je hlavným rizikovým faktorom pre ochorenia ako sú: neuropsychiatrické poruchy, kardiovaskulárne ochorenia, cirhózu pečene a rakovinu. Ruka v ruke to častokrát ide s infekčnými chorobami ako: HIV/AIDS, tuberkulóza, neúmyselnými, úmyselnými zraneniami, vrátane tých, ktoré boli v dôsledku dopravných nehôd a samovrážd. A samozrejme nadmerné pitie alkoholu v tehotenstve môže viesť k mentálnemu postihnutiu dieťaťa.

Fotografia: © BigStockPhoto.com

Ohodnotiť článok
[Spolu: 2 Priemer: 3.5]

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *