Alergia: Civilizačné ochorenie 21. storočia

Na jar a v lete nám tečie z nosa „sopel“, kýchame a zle sa nám dýcha. V zime nás pre zmenu kvári podráždená pokožka a ekzémy. O čo sa jedná? O alergiu!

Čo je to vlastne alergia?

Majú ju takmer všetci? Alergia je prehnaná reakcia nášho imunitného systému, ktorý sa snaží ochrániť naše telo pred látkami, ktoré v samotnej podstate nie sú škodlivé a normálne by sme nemali na ne reagovať, môžu to byť peľové zrná, roztoče, ktoré žijú v domácom prachu alebo múke, plesne, sekréty zvierat (napr. sliny mačky), potraviny, lieky atď.

Ako vzniká? So vznikom alergie úzko súvisí náš imunitný systém (IS). Imunitný systém nás chráni pred mikróbmi (vírusy či baktérie), parazitmi (červy) alebo chemikáliami. Keby sme nemali imunitný systém, čakal by nás koniec, bez IS sa totiž nedá žiť.

Svrbia vás oči pri prechádzke po lúke, máte ich podráždené a červené? Kýchate bez zjavnej príčiny a máte často upchatý nos, vždy keď navštívite priateľov, ktorí majú psa, škrečka či mačku? Môže ísť o alergiu! Ak si ju nebudete všímať a budete svoje signály vytrvalo ignorovať môže sa stať, že si uženiete Astmu.

Za všetko môže histamín

Je to látka, ktorá práve pri alergických reakciách stimuluje produkciu hlienov – soplenie, slzenie, stimuluje dýchacie svalstvo – problémy s dýchaním, rozširuje kapiláry – začervenanie kože, opuchy. Pri prudkých alergiách, ktoré spôsobujú až anafylaktický šok sa používa adrenalín. Klasické alergie sa liečia, resp. tlmia antihistaminikami, ktoré blokujú pôsobenie histamínu.

Aké typy alergénov na nás číhajú? Medzi vonkajšie vzdušné alergény patrí peľ a plesne. Vnútorné vzdušné alergény sú známe roztoče, alergény zvierat (pozor nie srsť, ale sliny, šupiny kože, pot, moč a fekálie). Potravinové alergény predstavujú kravské mlieko, vajíčka, arašidy, iné orechy, ryby, mäkkýše (mušle, chobotnice…), kôrovce (krevety, garnáty, langusty, kraby…) , pšenica a iné obilniny. Kontaktné alergény spôsobujú ochorenia dýchacích ciest a alergie kože: kozmetika, kovy (nikel, chróm, kobalt…). Alergia na lieky – liekové alergény: penicilín, iné antibiotiká, inzulín, vakcíny a iné lieky. Alergény hmyzu: patrí sem hmyz, ktorý spôsobuje bodnutie ako sú včela, osa, čmeliak, sršeň, „malá čierna muška“, ovady a komáre.

Ako sa vyšetruje alergia?

Sedíte u alergiológa, imunológa, kožného lekára a neviete, čo vás čaká? Prick-test, pri ňom vám na vnútornú stranu predlaktia nanesú najčastejšie alergény, trvá do 20 minút. Náplasťový test – Patch test, na chrbát vám prilepia náplasť s podozrivými látkami, vyšetrenie a odlepenie náplasti sa robí až o 1 – 2 dni. Spirometria je metóda, ktorá vyšetruje funkciu pľúc, meria objem vzduchu vydýchnutého s maximálnym úsilím za jednu sekundu a zvyčajne sa robí pri podozrení na astmu a pri alergickej nádche. Krvné testy, v laboratóriách sa zisťuje z krvi, akú máte hladinu Imunoglobulínov E, Orálny provokačný test – sa robí pri potravinovej alergii, ak anamnéza a iné testy zlyhali, výlučne len pod dohľadom lekára, na požiadanie zjete potravinu, ktorá by mohla byť možným alergénom.

Tip: Ste alergik a chystáte sa na dovolenku? Zvoľte si takú dovolenku, ktorá vám pomôže pri liečbe vašej alergie: prímorskú, vysokohorskú alebo kúpeľnú.

Fotografia: © bigstockphoto

Ohodnotiť článok
[Spolu: 1 Priemer: 5]

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *