Ako bojovať s alergiou u detí?

Alergia – civilizačné ochorenie 21. storočia. V súčasnosti ňou trpia milióny ľudí po celom svete. Chcete ochrániť svoje deti, no netušíte ako na to? A dá sa to vôbec? Pozrime sa alergii na zúbok!

Čo má alergia s genetikou?

Genetika nepustí a čo sa alergie týka ani nehovoriac. Alergia u jedného z rodičov zvýši riziko vzniku alergie u dieťaťa až o 50 % a ak sú alergici obaja je alergia istá na 90 %. U nealergických rodičov je riziko alergie u dieťaťa len 5 – 15 %. Pozor ale, deti z nej nevyrastú, práve naopak, ak zanedbáte príznaky v rannom štádiu, môže sa rozvinúť do obludných rozmerov.

Ako predchádzať alergii u dieťaťa?

Fakt: Za najčastejšie spúšťače alergie je práve zvýšený pobyt v uzavretých miestnostiach plných prachu, chemických výparov.
Tip: Jedným z preventívnych a ideálnych riešení je dlhodobejší pobyt na farme medzi domácimi zvieratami.
Tip: Ak ste mestský typ snažte sa, aby dieťa trávilo menej času v uzavretých miestnostiach a chodilo častejšie do prírody.
Tip: Začnite tam, kde trávite najviac času, doma, vyhláste boj roztočom a plesniam.

Fakt: Sterilné prostredie s vysokým hygienickým štandardom vaše dieťa síce chráni pred špinou a možnými infekciami, to však neplatí o alergii, práve naopak imunita dieťaťa nezíska potrebnú odolnosť a preto je len otázkou času, kedy alergia prepukne.
Tip: Nechajte nech si dieťa užije vonku pri hre aj trochu špiny, skutočne mu neuškodí.

Fakt: Užívanie antibiotík neprospieva nielen deťom, ale každému. Menia črevnú flóru, ničia nielen škodlivé, ale aj prospešné baktérie, ktoré stimulujú imunitný systém a tým sa otvárajú dvere pre ochorenie ako je alergia.
Tip: Ak nemusíte, tak deti neliečte zbytočne antibiotikami a nežiadajte v neodôvodnených prípadoch od lekára, aby mu hneď predpísal antibiotiká.

Fakt: Nové stravovacie návyky, vegetariánstvo, nové druhy potravín, mnohé skryté konzervačné látky a chemické súčasti potravín vedie k tomu, že dieťa môže zareagovať alergicky.
Tip: Nekŕmte deti príliš chemicky upravovaným pokrmom, ktoré obsahuje mnoho konzervačných látok, stabilizátorov, umelých farbív a príchutí, dozerajte na to, čo jedia nielen doma, ale aj v škole.

Fakt: Zanedbané dojčenie, resp. nedostatočné dojčenie môže viesť k oneskorenému vyzrievaniu črevnej sliznice u novorodenca, dieťa je tak vystavené príliš skoro cudzorodým proteínom.
Tip: Nemáte čas dojčiť, práca sa bez vás nezaobíde? Nechajte si mlieko odsať a rozhodne, ak môžete, tak dieťa dostatočne dlho dojčíte.
Tip: Chcete dojčiť, ale nemáte mlieko? Vyskúšajte ako náhradu za materské mlieko hypoalergénne kravské mlieko.

Fakt: Dlhodobý stres nielenže spôsobuje zvýšenie srdcových ochorení u dospelých, ale ovplyvňuje aj deti, okrem toho, že môžu trpieť psychicky môže sa u nich vyvinúť sekundárne aj alergia.
Tip: Prežívate ťažšie obdobie? Skúste napätie a stres minimalizovať, hlavne kvôli deťom. Tešte sa z každej prežitej chvíle s deťmi.

Fotografia: © BigStockPhoto.com

Ohodnotiť článok
[Spolu: 1 Priemer: 5]

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *