Dajte pozor: Spí vaše bábätko dobre?

Deti najviac rastú do polnoci, čo súvisí s uvoľňovaním rastového hormónu. Pre dieťa je spánok nenahraditeľným zdrojom energie, vďaka ktorému sa správne vyvíja a rastie. Spánok by sme preto nemali podceňovať, a to nielen u detí, ale aj dospelých!

Dieťatko spí s mamičkou

Novorodenec prespí až 75% času!

O dôležitosti spánku netreba azda ani hovoriť. Pokiaľ však ide o spánok a jeho vplyv na vývoj novorodencov, to už je trošku iná téma. Ak patríte aj vy k ustráchaným matkám, ktoré majú obavy, pretože ich bábätko málo spí alebo spí zasa príliš, čítajte!

Spánok slúži hlavne na regeneráciu telesnej, ale aj duševnej sily a pre dieťa vo vývoji je zásadný. Počas spánku nastáva duševný pokoj, utlmuje sa činnosť mozgu a dochádza k dočasným zmenám ako sú napríklad pokles napätia svalov, plytké  dýchanie, dochádza k upokojeniu srdcovej činnosti a znižuje sa krvný tlak.

Spánok priamo ovplyvňuje mentálny a fyzický vývoj dieťaťa, a preto je také dôležité, aby mali deti dostatok kvalitného spánku už od narodenia. Navyše, novorodené dieťa rozoznáva deň a noc až od tretieho mesiaca.

Detský spánok od 0 rokov:

Ste prvorodička a nie ste si istá, koľko hodín by malo vaše dieťa spať? V prvom rade je dôležité uvedomiť si, že každé dieťa je výnimočné a má svoj vlastný biorytmus. Ten súvisí aj s harmonogramom, ktorý mu vy sama určujete. Ideálne je vytvoriť dieťaťu pevný systém, aby jeho telo a mozog vedeli, kedy je čas na hranie, spánok či kŕmenie.

Vo všeobecnosti možno hovoriť o takýchto časových intervaloch, ktoré však nie sú pevné a nemenné:

  • dieťa vo veku 0 – 6 mesiacov – 16 až 20 hodín denne
  • dieťa vo veku 7 – 12 mesiacov – v noci asi 11 hodín, cez deň asi 3 hodiny
  • dieťa vo veku 1 – 3 rokov – 10 až 12 hodín
  • dieťa v predškolskom vek u– 10 až 12 hodín
  • dieťa v školskom veku – 10 až 11 hodín.

V prípade, že sa vaše dieťa radikálne vymyká z určeného časového harmonogramu alebo máte len zlý pocit, že s ním niečo nie je v poriadku, obráťte sa na svoju detskú lekárku. Tá vám najlepšie bude vedieť povedať, či je s vaším dieťatkom všetko v poriadku.

Keď vaše dieťa v noci nespí…

Dieťa, podobne ako pes, sa dokáže naučiť na určitý režim, režim spánku nevynímajúc. Je samozrejmé, že pri novorodencovi je možné tento systém mierne meniť – v závislosti od jeho potrieb (napr. kŕmenie). Čo sa však spánku týka, mal by byť dieťaťu dopriaty plnohodnotný oddych. V praxi to znamená asi len toľko, že ak je dieťa od začiatku naučené chodiť spávať v určitú hodinu, príp. sa s ukladaním na spánok spája určitý rituál (čítanie rozprávky, spievanie a pod.), nie je dobré, aspoň v prvých rokoch života, mu tento zvyk meniť. Ak teda príde váš manžel neskoro z práce a chce sa s malou či malým potešiť, dôležité je, aby ste neprekročili ich večierku.

Ak vaše dieťa nespí, je to pravdepodobne preto, lebo

  • …išlo spať príliš neskoro alebo v inú hodinu ako je zvyknuté,
  • …uložil ho spať niekto iný ako obvykle,
  • …niečo ho pred spaním rozrušilo,
  • …nemalo pred spaním svoj obvyklý rituál,
  • …v miestnosti je príliš teplo, chladno, alebo sucho,
  • …svetlo a úroveň hluku sú iné ako obvykle.

Málo spánku = výkyvy nálad

Nedostatok spánku sa môže, podobne ako u dospelých, prejaviť výkyvom nálad, problematickým správaním, hyperaktivitou, zhoršenou pozornosťou a prospievaním v škole. Okrem dĺžky spánku je dôležitý aj čas ukladania sa k spánku a pravidelnosť ranného vstávania. Podobne, ako pri dĺžke spánku, aj pri ukladaní dieťaťa k spánku platí, že čím je dieťa mladšie, tým skôr ho treba nahnať do postieľky. Vekom sa čas ukladania k spánku posúva.

Aj preto je dobré je naučiť dieťa  na spomínaný spánkový režim, aby tak nadobudlo isté návyky. Skúste mu určiť presnú hodinu, kedy sa má umyť, dať si pyžamo, zaliezť do postele, čítať si knižku, zhasnúť svetlo a spať. Je to jednoduché. O to, aby dieťa tento systém dodržiavalo sa musíte postarať vy ako rodič. Dieťaťu treba stanoviť pravidlá, ktoré nesmie porušovať.

Je dokázané, že deti najviac rastú do polnoci, čo súvisí s uvoľňovaním rastového hormónu. Ten sa uvoľňuje najviac okolo 22. hodiny, takže ideálne je dať deti do postele už okolo 20:00. Koniec koncov, plnohodnotný spánok nepotrebuje len vaše dieťa, ale aj vy. Človek je totiž jediný živočích, ktorý spí len raz za 24 hodín!

Fotografia: © bigstockphoto

Ohodnotiť článok
[Spolu: 1 Priemer: 5]

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *