Zvieratko pre školáčika? Prečo nie!

Neexistuje ani jedno dieťa, ktoré by netúžilo po domácom zvieratku. Nie každé sa však dokáže oň aj postarať. Predstavujeme vám zopár nenáročných zvieracích druhov, ktoré deti potešia a pritom ich naučia, čo to znamená zodpovednosť.

1: akváriová rybička

Rybičky sú azda tou najlepšou alternatívou, ako zoznamovať dieťa s vlastným zvieratkom a zodpovednosťou voči nemu. Akváriová rybička je veľmi nenáročné domáce zvieratko a starostlivosť oň zvládne aj 6-ročné dieťa. Čistenie akvária a pravidelné kŕmenie pritom nie sú nijak náročné na čas, a tak nehrozí, že by dieťa venovalo viac času rybičkám ako škole. Na druhej strane je táto forma starania sa o zviera veľmi vhodná, pretože sa dieťa naučí zodpovednosti. Samozrejme spočiatku bude potrebné, aby ste dieťaťu so starostlivosťou o rybičku pomáhali – najmä čo sa čistenia akvária týka. Postupne, keď dieťa pochopí princíp starostlivosti a získa potrebnú prax, budete môcť svojmu dieťaťu prenechať plnú zodpovednosť.

2: škrečok / pieskomil

Prosíka vaše dieťa neustále o zvieratko, s ktorým by sa mohlo čas od času aj pomaznať? V takom prípade sú tou najlepšou alternatívou škrečok alebo pieskomil. Starostlivosť o psa je veľmi náročná na čas a preto je pre dieťa v tomto veku vhodnejšie niečo menšie a menej náročné. Hoci hlodavce vyžadujú viac pozornosti a starostlivosti ako akváriové rybičky, stále je to menej ako by vyžadovala mačka či pes. Začnite však pomaly – najskôr jedným škrečkom. Až keď sa dieťa stane plne samostatné, čo sa starostlivosti týka, môžete mu pridať do klietky ďalšieho. Tu je dôležité, aby ste mali pevnú vôľu a predčasne nepodľahli prosíkaniu vášho syna či dcéry! Mohlo by sa tým mnohé pokaziť.

3: vtáčik

V prípade, že dieťa nemá v obľube „klzké“ rybičky ani chlpaté hlodavce, čo takto skúsiť to s nejakým operencom? Ak ide o nenáročné vtáctvo, akým sú napríklad kanáriky, pinky alebo andulky, nič tým neskazíte. Najmä andulky sú veľmi vhodnou alternatívou: sú lacné, dajú sa pomerne ľahko vycvičiť a starostlivosť o ne je nenáročná. Kanáriky a pinky zasa nevyžadujú veľa ľudskej interakcie a pozornosti. Ak chcete svojmu dieťaťu pomôcť so starostlivosťou a pritom ho podporiť v samostatnosti, poskytnite mu čas od času nejaký informačný leták alebo knihu o domácom vtáctve a starostlivosti oň. Určite sa poteší a vy mu aspoň ukážete, že si jeho snahu ceníte!

Fotografia: © bigstockphoto

Ohodnotiť článok
[Spolu: 1 Priemer: 5]

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *