S kettlebellom pružná ako panter

Zdá sa vám málo ženský? Napadlo vás, nie som žiadna guliarka? Ak ho rovno nevyskúšate, aspoň si o ňom prečítajte. Patrí medzí novinky vo fitness a možno zistíte, že má svoje čaro – spája totiž silu a pružnosť.

Čo to je?!

Inak povedané aj girya, má ruský pôvod a veľmi špecifický tvar (guľovité závažie s hrubou rúčkou, ktorá je lokalizovaná mimo jeho centrum), ktorý z neho robí všestranný cvičebný nástroj, oveľa účinnejší ako sú činky. Jeho hmotnosť sa pohybuje v rozmedzí od 1,8 do 79 kg. Cvičenie nie je len silové. To znamená, že okrem vyformovania postavy a získania svalovej hmoty sa dá s kettlebellom aj schudnúť, pretože cviky sú dynamické a energeticky náročné. Tvar kettlebellu umožňuje robiť pohyby, ktoré sa s klasickou činkou robiť nedajú. Jeden nástroj Vám zaručí precvičenie celého tela.

Maximum účinku za minimum času

Keď máte kettlebell, nepotrebujete si ísť najprv zabehať, potom cvičiť s činkami na ruky, na nohy, brucho. Cviky sú komplexné a pokiaľ ich vykonávate správne, zapájate v rámci jedného cviku celé telo. S činkou napríklad nedokážete „švihnúť“. Charakter pohybu, ktorý môžete robiť s kettlebellom je úplne iný ako pri klasickom posilňovacom tréningu. Hlavnou prednosťou kettlebellu je, že posilňuje chrbát, jeho spodnú, bedrovú časť, z ktorej vychádza väčšina pohybu (skoky, kopy, údery).

Spojenie vytrvalosti a sily

Tým, že kettlebell umožňuje dynamické, húpacie, švihové pohyby, v mnohých uhloch a rovinách (napríklad prehupnutie z jednej ruky do druhej – swing), buduje nielen silu, ale aj vytrvalosť a výbušnosť. Väčšina silových cvičení opomína aeróbnu zložku, ktorá je automatickou súčasťou cvičenia s kettlebellom. Športovci, ktorí na istú dobu presedlali na kettlebell, zistili, že sa im výkonnosť zvýšila nielen v silových cvikoch, ale aj v behu napríklad.

Schudnete

Táto guľa s rúčkou sa postará o zrýchlenie metabolizmu a teda chudnutie. Jednak cestou aeróbneho tréningu, energeticky náročnými cvikmi, po druhé zvýšením svalovej hmoty. Ako je známe, väčší pomer svalov v tele spaľuje viac energie.

Zdravé cvičenie

Pre svoj charakteristický pohyb je kettlebell využívaný aj pri rehabilitácii. Hlavné je vychýlené ťažisko pôsobiace na kĺby a svaly. Posilní ich a tak predchádza zraneniam. Tým, že nevykonávate trhavý ani inak agresívny pohyb a cviky sú založené na presnom zauhlení a plynulom pohybe, neohrozujete chrbticu ani kĺby. Kettlebell je zdravotne nielen nezávadný, ale dokonca zdraviu prospešný.

Sústredenie

Cvičenie s kettlebellom nie je bezhlavé naťahovanie železa. Jednotlivé cviky vyžadujú precízne pohyby, ktoré ak chcete správne vykonávať, musíte byť po celú dobu plne sústredený. Kettlebell nie je stereotypné cvičenie. Napriek tomu, že to je len jedna „činka“, ponúka plno možností a veľa rozmanitých cvikov. Kettlebell nie je nudný, nikdy sa nestane povinnosťou, pretože vás má stále čím osloviť a vy sa máte kam posúvať.

Fotografia: © BigStockPhoto.com

Ohodnotiť článok
[Spolu: 1 Priemer: 5]

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *